Podobnie jak Tunis we Francji, tak Santo Cerro we Włoszech, potwierdza dobrze znaną prawdę, że folbluty polskiej hodowli dysponują talentem skokowym.
Zinbredowany 4x4 na ogiera Northern Dancer i 4x5 na klacz Special urodziwy SANTO CERRO (Sorbie Tower – Santa Caterina po In Camera) wystartował 12 listopada w Mediolanie w Gran Corsa Siepi Di Milano. Wyścig Grupy 1 na 4000m wymagał od 8 startujących 4-letnich i starszych koni pokonania 15 płotów. Na zdecydowanie elastycznej bieżni (3,5) Santo Cerro prowadził od startu, po XI płocie był drugi, a przed kolejnym trzeci. Po XIII skoku spadł na czwartą pozycję, ale groźnie wyglądający upadek czeskiego derbisty z 2011 roku - Roches Cross (IRE)(po Whipper) na XIV płocie sprawił, że podopieczny trenera Grzegorza Wróblewskiego z dżokejem Janem Faltejskiem w siodle minął celownik trzeci. Pewnie zwyciężył siwy 6-letni Champ de Bataille (FR)(po Dream Well) wyprzedzając o ¾ długości innego wałacha – rok młodszego Kifaaya (GB)(po Inthikab). Wyhodowany w Krasnem czterolatek stracił do nich 4 długości, a triumfatorowi zmierzono czas 4’52.9”. Link do filmu z gonitwy dostępny jest na naszym profilu na facebooku.
W sezonie 2017 dzielny SANTO CERRO biegał 7 razy, wygrywając Grupę 2 w Pizie, a ponadto plasował się 3xII (dwukrotnie w Grupie 2), 2xIII (w tym raz w Grupie 2) i tylko we Francji nie zajął premiowanej lokaty. Suma jego tegorocznych wygranych to 52.105 EUR. Rok wcześniej startował 6 razy, zwyciężając w Pardubicach, Wrocławiu, a przede wszystkim w Grupie 1 we Włoszech). Dwukrotnie nie ukończył gonitwy, a w jedynym starcie w wyścigu płaskim pozostał bez miejsca. Wygrał 30.000 Kč, 7500 złotych oraz 23.315 EUR.
Gonitwy z płotami i przeszkodami niezmiennie dostarczają powodów do dumy i satysfakcji polskim hodowcom koni pełnej krwi. W tym sezonie wyraźnie zaznaczyły one swoją obecność na torach Francji (Tunis, Hammamet, Terapena), Włoch (Santo Cerro, Terapena) i Czech (Salam) odnosząc w tych krajach wartościowe zwycięstwa.
Na zdjęciu: The Liverpool Great National Steeple-Chase, John Harris mł. (XIX w.), akwatinta barwna kolorowana ręcznie, papier. Dziewiętnastowieczna grafika angielska ze zbiorów Polskiego Klubu Wyścigów Konnych.