3 06 2017

ANGIELSKI OAKS


W znakomitym stylu klacz ENABLE zdobyła angielski Oaks

Kategoria: Na świecie
Napisał: folbluty

W znakomitym stylu klacz ENABLE (GB) (Nathaniel – Concentric po Sadler’s Wells) hodowli Juddmonte Farms Ltd zdobyła w piątek (2 czerwca) angielski Oaks. Klacz przygotowywana przez Johna Gosdena, a dosiadana przez Frankie’go Dettori’ego o 5 długości wyprzedziła faworyzowaną Rhododendron (Galileo), która podobnie jak w 1000 Guineas minęła celownik druga. Trzecia (6 dł.) kończyła Alluringly (Fastnet Rock) – wnuczka znakomitej na bieżni i w stadzie Urban Sea (Miswaki – Alegretta po Lombard).

O sześć płatnych lokat rywalizowało 9 klaczy, a wynik potwierdził nie podlegającą kwestii dominację w stadzie ogiera GALILEO (Sadler’s Wells - Urban Sea po Miswaki), który po mieczu jest dziadkiem zwyciężczyni. Podobnie jak jego ojciec i dziadek (Northern Dancer) dzierży on berło „Króla Stada”.

Dla Gosdena była to druga wygrana w dystansowym klasyku dla klaczy – w 2014 siodłał Taghroodę - po synu Urban Sea ogierze Sea The Stars od Ezima po Sadler’s Wells. Dettori swój słynny „skok radości” wykonał po sukcesie w Oaks już po raz czwarty: w 1994 dosiadał Balanchine (Storm Bird-Morning Devotion po Affirmed), rok później Moonshell (Sadler’s Wells - Moon Cactus po Kris), a w 2002 klaczy Kazzia (Zinaad - Khoruna po Lagunas). W barwach Khalida Abdullaha przed Enable ten angielski klasyk wygrała w sezonie 1997 Reams of Verse (Nureyev - Modena po Roberto).

Zinbredowana 3x2 na og.Sadler’s Wells, 5x5x4 na og.Nearctic oraz 5x5 na og.Hail To Reason ENABLE dwulatką, debiutując 28 listopada wygrała gonitwę dla klaczy na milę (bieżnia na każdą pogodę, tor Newcastle). Otwierając sezon 2017, 21 kwietnia w Newbury była trzecia na 2000m, po czym 10 maja pokonała Alluringly w Cheshire Oaks Listed 2300m na bieżni Chester, aby w trzecim starcie triumfować na torze Epsom Downs.

Jej matka CONCENTRIC wygrała trzylatką Prix Charles Laffitte Listed w Chantilly na 2000m i jest siostrą klaczy DANCE ROUTINE – pierwsza w Prix de Royallieu G2 2500m na Longchamp i w Prix de Royaumont G3 2400m w Chantilly, a także druga w Prix de Diane G1 (francuski Oaks) na 2200m, która dała znakomitego FLINTSHIRE (Dansili) – w kolekcji Grand Prix de Paris G1, Manhattan St. G1, Sword Dancer St. G1 – dwukrotnie i Hong Kong Vase G1. Zinbredowany 4x3 na og.Northern Dancer, 4x4 na syna og.Nijinsky – Ile de Bourbon oraz 5x4x4 na klacz Natalma dzielny Flintshire oprócz wspomnianych sukcesów był też
dwukrotnie drugi w Prix de l'Arc de Triomphe G1 i drugi w Breeders' Cup Turf G1. Jego siostra – DANCE MOVES potrafiła dwukrotnie wygrać Listed we Francji i plasować się trzecia w Prix Kergorlay G3.

Druga matka Enable – APOGEE (po Shirley Heights) trzylatką wygrała na Saint-Cloud Prix de Royaumont G3, a w hodowli dała 11 źrebiąt, z których biegało i zwyciężało 9. Z nich oprócz Concentric status „Black-type winner” uzyskały ogier APSIS (Barathea) – wygrał Grupę 3 w Chantilly i Saint-Cloud oraz klacz SPACE QUEST (Rainbow Quest) – pierwsza w Listed na Longchamp.

Trzecia matka – BOURBON GIRL (po Ile de Bourboun) ma na koncie tylko pojedynczą wygraną w wieku 2 lat, ale potrafiła być druga w Oaks St. i Irish Oaks St. (obie gonitwy Grupy 1), a i w stadzie zapisała piękną kartę.

Na zdjęciu: Ogier GALILEO. Fot. www.coolmore.com