3 06 2017

ANGIELSKI OAKS


W znakomitym stylu klacz ENABLE zdobyła angielski Oaks

Kategoria: Na świecie
Napisał: folbluty

W znakomitym stylu klacz ENABLE (GB) (Nathaniel – Concentric po Sadler’s Wells) hodowli Juddmonte Farms Ltd zdobyła w piątek (2 czerwca) angielski Oaks. Klacz przygotowywana przez Johna Gosdena, a dosiadana przez Frankie’go Dettori’ego o 5 długości wyprzedziła faworyzowaną Rhododendron (Galileo), która podobnie jak w 1000 Guineas minęła celownik druga. Trzecia (6 dł.) kończyła Alluringly (Fastnet Rock) – wnuczka znakomitej na bieżni i w stadzie Urban Sea (Miswaki – Alegretta po Lombard).

O sześć płatnych lokat rywalizowało 9 klaczy, a wynik potwierdził nie podlegającą kwestii dominację w stadzie ogiera GALILEO (Sadler’s Wells - Urban Sea po Miswaki), który po mieczu jest dziadkiem zwyciężczyni. Podobnie jak jego ojciec i dziadek (Northern Dancer) dzierży on berło „Króla Stada”.

Dla Gosdena była to druga wygrana w dystansowym klasyku dla klaczy – w 2014 siodłał Taghroodę - po synu Urban Sea ogierze Sea The Stars od Ezima po Sadler’s Wells. Dettori swój słynny „skok radości” wykonał po sukcesie w Oaks już po raz czwarty: w 1994 dosiadał Balanchine (Storm Bird-Morning Devotion po Affirmed), rok później Moonshell (Sadler’s Wells - Moon Cactus po Kris), a w 2002 klaczy Kazzia (Zinaad - Khoruna po Lagunas). W barwach Khalida Abdullaha przed Enable ten angielski klasyk wygrała w sezonie 1997 Reams of Verse (Nureyev - Modena po Roberto).

Zinbredowana 3x2 na og.Sadler’s Wells, 5x5x4 na og.Nearctic oraz 5x5 na og.Hail To Reason ENABLE dwulatką nie biegała. Debiutując, 21 kwietnia w Newbury była trzecia na 2000m, po czym 10 maja pokonała Alluringly w Cheshire Oaks Listed 2300m na bieżni Chester, aby w trzecim starcie triumfować na torze Epsom Downs.

Jej matka CONCENTRIC wygrała trzylatką Prix Charles Laffitte Listed w Chantilly na 2000m i jest siostrą klaczy DANCE ROUTINE – pierwsza w Prix de Royallieu G2 2500m na Longchamp i w Prix de Royaumont G3 2400m w Chantilly, a także druga w Prix de Diane G1 (francuski Oaks) na 2200m, która dała znakomitego FLINTSHIRE (Dansili) – w kolekcji Grand Prix de Paris G1, Manhattan St. G1, Sword Dancer St. G1 – dwukrotnie i Hong Kong Vase G1. Zinbredowany 4x3 na og.Northern Dancer, 4x4 na syna og.Nijinsky – Ile de Bourbon oraz 5x4x4 na klacz Natalma dzielny Flintshire oprócz wspomnianych sukcesów był też
dwukrotnie drugi w Prix de l'Arc de Triomphe G1 i drugi w Breeders' Cup Turf G1. Jego siostra – DANCE MOVES potrafiła dwukrotnie wygrać Listed we Francji i plasować się trzecia w Prix Kergorlay G3.

Druga matka Enable – APOGEE (po Shirley Heights) trzylatką wygrała na Saint-Cloud Prix de Royaumont G3, a w hodowli dała 11 źrebiąt, z których biegało i zwyciężało 9. Z nich oprócz Concentric status „Black-type winner” uzyskały ogier APSIS (Barathea) – wygrał Grupę 3 w Chantilly i Saint-Cloud oraz klacz SPACE QUEST (Rainbow Quest) – pierwsza w Listed na Longchamp.

Trzecia matka – BOURBON GIRL (po Ile de Bourboun) ma na koncie tylko pojedynczą wygraną w wieku 2 lat, ale potrafiła być druga w Oaks St. i Irish Oaks St. (obie gonitwy Grupy 1), a i w stadzie zapisała piękną kartę.

Na zdjęciu: Ogier GALILEO. Fot. www.coolmore.com


Copyright © Polski Związek Hodowców Koni Pełnej Krwi Angielskiej