Sukces córki ogiera Calming Influence w Cenie Arvy to niezły prognostyk dla SK Krasne
Sukces córki ogiera Calming Influence (King’s Best – Idilic Calm po Indian Ridge) w Cenie Arvy (Listed, 1800m, 3-letnie klacze, pula 13.000 EUR, w tym 6.500 EUR dla zwyciężczyni) to niezły prognostyk dla tegorocznej stawki dwulatków ze Stadniny Koni Krasne. Słowacka MOOREEN (od Marnaari po Capri) hodowli SK Kobylany wcześniej kończyła czwarta w bratysławskim klasyku dla klaczy (Jarna cena kobyl Listed na 1700m), który wygrała nieobecna tu ASTORKA (IRE) (po Arakan).
A coroczna Turf Gala, tradycyjnie rozgrywana w pierwszą niedzielę czerwca, ma swoim programie aż pięć gonitw dla najlepszych koni różnych grup wiekowych i specjalności dystansowych. W obecnej formule mityng rozgrywany jest od 1984 roku (w tamtych czasach konie ścigały się jeszcze na lewą rękę), a Cena Arvy dołączyła do programu w sezonie 1992. Na listach triumfatorów widnieje wiele imion koni wyhodowanych i/lub trenowanych w Polsce. Jednak ostatnimi laty (2014-2017) trudna bieżnia (o ostrych zakrętach i dość krótkiej, bo około 300-metrowej prostej, na prawą rękę), na której rywalizują konie gospodarzy oraz gości z Czech, Austrii, Węgier i Niemiec, nie leży w kręgu zainteresowań naszych właścicieli i trenerów, którzy wybierają kierunek zachodni. Czy słusznie?
Wystarczy wspomnieć, że Cenę Arvy wygrywały: w 2000 roku trenowana przez Sławomira Walotka dla Polskiego Klubu Wiejskiego IRAWADI (IRE) (Be My Chief – Incenido po Siberian Express) – zinbredowana 5x5 na og.Bold Ruler, matka dzielnej Irkucji (po Royal Court) najlepszej trzyletniej klaczy generacji 2004 (Wiosenna, Soliny, Oaks, SK Krasne, Pink Pearla); w 2008 roku przygotowywana w Czechach moszniańska specjalistka od dystansów średnich DETERMINACJA (Sorbie Tower – Dalciana po Winds of Light) – zinbredowana 4x5 na og.Northern Dancer zwyciężczyni 7 gonitw (m.in. Pardubicka zimni kralovna, Memorial Rudolfa Deyla, Oaks w Moście i Bratysławie, Cena SCHPMDK), czy przed rokiem kraśnieńska FLORENTINA (Belenus – Flaming Page po Alywar) – zinbredowana 4x4 na og.Nijinsky, którą dla czeskiej właścicielki przygotowuje (klacz wciąż pozostaje w treningu) Grzegorz Wróblewski.
W Cenie Scottish Rifla Listed (4-letnie i starsze, 1800m, pula 13.000 EUR) po szarfę sięgnął tym razem faworyzowany 5-letni ALDAR (FR) (po New Approach), a trenowany obecnie w Niemczech przez Geralda Geislera, drugi w ubiegłorocznej Nagrodzie Derby - LEBOWSKI (Belenus – Lawsonia po Who Knows) hodowli Saszy Mladenovica, w 12-konnej stawce kończył dziewiąty.
Patron wyścigu na bieżni wygrał tak cenne nagrody jak Eclipse St. G1, Gordon St. G3, czy Westbury St. G3. Był drugi w Irish Derby St. G1, Benson and Hedges Gold Cup G1 i trzeci w Washington, D. C., International G1, a w 1979 roku zajął boks czołowego w Czechosłowacji, gdzie krył do śmierci w 1984 roku. Z Polski (SK Golejewko) wysłano do niego derbistkę z 1978 roku - Kosmogonię (Mehari – Kasjopea po Aquino) i w 1980 roku urodziła się Kosmitka, która dała między innymi dzielne siostry (po Lord Hippo) Kalifornię i Kostarykę oraz Kanadyjkę (po Canadian Winter).
Cenę Scottish Rifla wygrywały: w 1987 roku kozienicki SANTOK (Beauvallon – Sanna po Doryant) – zinbredowany 4x4 na og.Tornado i 4x4 na og.Sunny Boy; w 2011 roku trenowany w Polsce wałach Inheritor (IRE) (po Kheleyf), a w sezonie 2008 Hipoliner (Belenus – Hipozetta po Who Knows) hodowli Polskiej Korporacji Inwestycyjnej SA, który dwa lata wcześniej nie miał sobie równych w Starohajske’m kriterium. Warto też przypomnieć, że w sezonach 1992-93 dwukrotnie najlepszym był REZON (SU) (od Razmashka po Montcontour) – chyba najzdolniejszy z synów og.Neman (Dakota – Narew po Mehari), zdobywca 9 nagród, w tym Grosser Kaufhof Preis Grupa 2 na 1600m w Kolonii, czeskiego St. Leger i Starohajske’go kriterium.
A tegoroczne Starohajske kriterium Listed (3-letnie konie, 2000m, pula 13.000 EUR) rozstrzygnął na swoją korzyść ogier CONNOR (FR) (po Silver Frost) z Martinem Srnecem w siodle. Tym samym wziął rewanż za Velką jarną cenę (słowackie 2000 Gwinei), gdzie pokonał go tylko GEORGE BOOLE (IRE) (po Art Connoisseur), który tu minął celownik czwarty. Oprócz HIPOLINERA dekorowane po sukcesie w tym wyścigu były: widzowski MOCARZ (Kayoon – Moza po Saragan) w 1986 roku (zwyciężył łeb w łeb z Perżanem); zinbredowany 4x5 na og.Aquino kozienicki DON CZU (Czubaryk – Donna Kaya po Kayoon) w sezonie 1987; trenowany w Austrii przez Stefana Bigusa, późniejszy derbista z Wiednia DŻULIO (Dakota – Dziarska po Damon) hodowli SK Moszna w 1990 roku; również przygotowywany nad Dunajem, kozienickiej hodowli syn og.Dakota, zinbredowany 4x4 na og.Nasrullah, 5x5x5 na og.Nearco i 5x5 na og.Hyperion - NORYLSK (od Nitragina po Kayoon) w 1992 roku; jedyny jak dotąd trójkoronowany w historii słowackich wyścigów, zinbredowany 4x5 na og.Bold Ruler – golejewski TANKRED (Who Knows – Tabaka po Pyjama Hunt) w sezonie 2003.
Ciekawostką może być fakt, że w 1988 roku gonitwę tę wygrała córka og. Scottish Rifle (Sunny Way – Radiopye po Bright News) – trójkoronowana w dawnej Czechosłowacji ARVA (od Arnika po Libanon) hodowli SK Napajedla, która ponadto zdobyła czwarty z praskich klasyków (Oaks), a w stadzie urodziła derbistę słowackiego og.Arvan (po Surumu).
Cena Ministerstva podohospodarstva a rozvoja vidieka SR Gd-3 (3-letnie i starsze konie, 1200m, pula 29.000 EUR) padła łupem 3-letniego ogiera ULTIMATE FIGHT (FR) (po Muhaymin), którego dosiadał Tomaš Lukašek. Na listę triumfatorów tej nagrody dwukrotnie (2004 i 2007) wpisał się trenowany w Czechach widzowski SCYRIS (In Camera – Scytia po Euro Star).
Główny wyścig dnia – Velka cena Slovenska Gd-3 (4-letnie i starsze konie, 2400m, pula 30.000 EUR) przyniósł sukces 5-letniemu wałachowi INTISARI (IRE) (po Intikhab). A Wielką Nagrodę Słowacji wygrywały w przeszłości: zinbredowany 4x4 na og.Tornado moszniański OSAN (Conor Pass – Osaka po Negresco) w 1987 roku; rok później klasowy SOLOZZO (Dixieland – Sonora po Dakota) hodowli SK Widzów; jego krajanka DŻAMAJKA (Juror – Dżamira po Rutilio Rufo), która w sezonie 2001 pokonała moszniańskiego Galileo (Jape – Goldika po Dakota) i użytego także w polskiej hodowli ogiera Ray of Light; dwukrotnie (2002-2003) przygotowywany w Czechach, zinbredowany 4x3 na og.Negresco, urodziwy ZAGON (Kastet – Zitta po Club House) hodowli SK Moszna – po karierze użyty w polskiej hodowli półkrwi; sprzedany roczniakiem do Czech, wspomniany już TANKRED w 2004 roku oraz zdobywca czeskiej Potrójnej Korony, eksportowany po karierze w wieku 2 lat do Czech AGE OF JAPE (Jape – Age of Gold po Belmez) hod. POL-KAUFRING Sp. z o.o. w sezonie 2010, który zajmuje boks czołowego u naszych południowych sąsiadów.
Szczegółowe wyniki Turf Gali 2017 znajdziecie Państwo na stronie www.zavodisko.sk
Na zdjęciu: ZAGON (Kastet – Zitta po Club House) hodowli SK Moszna zwycięża w Bratysławie.