10 05 2017

DEFINITION ZDOBYWA NAGRODĘ IRANDY


W 2010 roku do krajowego stada trafił kupiony na listopadowej aukcji we Francji

Kategoria: W kraju
Napisał: folbluty

W 2010 roku do krajowego stada trafił kupiony na listopadowej aukcji we Francji (ARQANA Autumn Sale, November 2009) za 30.000 EUR ogier ARITHMANCER (Kingmambo – Chimes Of Freedom po Private Account) urodzony w 2007 roku, hodowli Flaxman Holdings Ltd.

Dwulatkiem biegał 3 razy na milę. W Chantilly, w debiucie 4 września był czwarty w siedmiu koniach, tracąc 7,5 długości do zwycięzcy, który na dobrej (elastycznej) bieżni uzyskał czas 1’44.2”. W drugim wyjściu (Fontainbleau, 3 października) kończył szósty z podobną (7 dł.) stratą (biegało 13 koni, czas zwycięzcy 1’45.70”). Wreszcie 28 października w Saint-Cloud w 10-konnej stawce minął celownik ósmy – 12,5 długości za zwycięzcą (czas 1’46.80”, tor dobry). Zinbredowany 4x4 na og.Northern Dancer - Arithmancer wygrał 2.400 EUR. Trzylatkiem (po sezonie rozpłodowym) wystartował tylko raz. W Bratysławie (12 września), w Cenie Rezona upadł na pierwszym zakręcie i gonitwy nie ukończył.

Ogier, który nie imponuje ani eksterierem, ani karierą torową, ma bez wątpienia bardzo dobry rodowód. Jego ojciec Kingmambo (po Mr Prospector) reklamy nie wymaga, natomiast matka wygrała między innymi tak cenione nagrody jak Coronation St. G1 czy Moyglare Stud St. G1, a z jej źrebiąt aż cztery uzyskały status „Black-type Winner”. Ogier ALDEBARAN (po Mr Prospector) trzykrotnie zwyciężał w Grupie 1 w USA, gdzie po karierze zajął boks czołowego. Sukces w Grupie 1 ma też na koncie GOOD JOURNEY (po Nureyev) – trzeci w Breeders’ Cup Mile (!). Klacz SEA OF SHOWERS (po Seattle Slew) wygrała Grupę 3 w USA, a klacz TOMISUE’S INDY (po A. P. Indy) triumfowała na poziomie Listed.

Druga matka – AVIANCE (po Northfields) dwulatką pokonała konkurencję w Phoenix St. G1, a z jej przychówku najlepszymi były ogier DENON (po Pleasant Colony) – trzykrotnie pierwszy w G1 i reproduktor w USA oraz klacz IMPERFECT CIRCLE (po Riverman), która odniosła sukces w gonitwie rangi Listed, była druga w Cheveley Park St. G1, a w stadzie dała kapitalnego og.SPINNING WORLD (po Nureyev) – czempion starszych milerów w Europie w 1997 roku, używany w hodowli zwycięzca Breeders’ Cup Mile, Irish 2000 Guineas i Prix Jacques le Marois – dwukrotnie. Aviance jest też babką innego reproduktora – og.SADDEX (Sadler’s Wells – Remote Romance po Irish River), który w dorobku ma trofea Grupy 1 z Włoch i Niemiec, a Grupy 2 z Francji.

Arithmancer w sezonach 2010-2014 pokrył 43 klacze, zaźrebiając 34 (79,1%). Liczba jego przychówku w wieku wyścigowym (RAO - konie urodzone do 2014 roku włącznie) to 30 sztuk. Z tego biegało 19 (63,33%), a zwyciężało 8 (26,67%). Do ubiegłego roku włącznie Arithmancer dał zwycięzców 11 gonitw na sumę 174.805 złotych. Najlepszymi były ogiery CHARBINGER (z matki po Case Law) 11 – 3xI, Próbna, 4m.Skarba oraz DOUBLE MANCER (Special Power) 12 – 2xI, 4m.Iwna, 5m.Strzegomia, 6m.Derby.  Teraz do tego grona dołączył zdobywca Nagrody Irandy – DEFINITION (od Dark Angel po Monsun).

W niedzielę 7 maja ogier zinbredowany 5x5x5 na og.Northern Dancer w zaciętej walce odniósł drugie zwycięstwo w karierze. W Nagrodzie Irandy (trzyletnie konie I grupy, 2000m) wykorzystał do maksimum zalety wynikające z niskiej wagi, sprzyjającej mu mocno elastycznej (4,8) bieżni i sposobu rozegrania gonitwy (na końcówkę). Nie bez znaczenia okazał się też udział w tym sukcesie słynącego z mocnej jazdy na finiszu jeźdźca.

DEFINITION jest półbratem drugiej w Derby klaczy DOLOMITI i trzeciego w rywalizacji o Błękitną Wstęgę ogiera DESIGN (oba konie po Lord of England), jednak poprawienie ich wyniku nie będzie łatwe. Nie zmienia to jednak faktu, że potomek og.Arithmancer dostarczył wiele radości swoim hodowcom i właścicielom Sabinie i Salihowi Plavacom.  A spośród triumfatorów Nagrody Irandy (przy okazji namawiam do lektury tekstu przypominającego sylwetkę tej klasowej klaczy: http://www.zmdom.com.pl/nowosci.nowosc.393.130.html) rekrutuje się już trzech derbistów -  Montbard, Soros i Caccini.

Na zdjęciu: Rodzina Plavac w komplecie i dżokej Sergey Vasyutov podczas dekoracji po Nagrodzie Rzecznej 2009. Fot. Witek Sudoł.