7 11 2017

TUNIS - AMBASADOR


Najlepszą formą promocji koni polskiej hodowli są ich dobre wyniki na torach zagranicznych.

Kategoria: Dobre, bo polskie
Napisał: folbluty

Najlepszą formą promocji koni polskiej hodowli są ich dobre wyniki na torach zagranicznych. W tym sezonie prawdziwym ambasadorem jest w tej materii wyhodowany w Iwnie ogier TUNIS (Estejo – Tracja po Llandaff). Tegoroczny bilans dzielnego trzylatka to 8 startów we francuskich płotach na dystansach 3200-3600m i suma wygranych 262.480 EUR (!). W pierwszych trzech wyjściach dosiadał go Bertrand Lestrade, a w kolejnych partnerował mu Kevin Nabet. Trzy wygrane (w tym gonitwy Grupy 3 i Listed), cztery drugie miejsca (m.in. w Grupie 1, Grupie 2 i Listed) oraz jedna trzecia lokata to potwierdzenie, że nad Wisłą wciąż hodujemy utalentowane skokowo konie pełnej krwi.

Tunis 8 października w Prix Georges de Talhouet G2 na 3600m w 5-konnej stawce (wyścig ukończyły 4 konie) ledwie o szyję przegrał z MASTER DINO (po Doctor Dino), a 5 listopada w Grande Course de Haies des 3 Ans G1 na tym samym dystansie ponownie musiał uznać jego wyższość, przegrywając w walce o krótką szyję (biegało i ukończyło tę próbę 10 koni, w tym jedna klacz). W najpoważniejszym starciu na paryskim torze Auteuil na miękkiej bieżni (3,9) konie pod wagą wieku (67kg, klacz 2kg zniżki z tytułu płci) miały do pokonania 11 płotów. Błąd na ostatnim z nich wytrącił w rytmu Tunisa, którego jeździec na końcowych metrach zgubił również bat. O ile pierwsze wydarzenie mogło zaważyć na wyniku, o tyle drugie nie miało raczej znaczenia. Na drodze do najwyższych laurów dwukrotnie stanął Tunisowi inny podopieczny trenera Guillaume’a Macaire’go, który z pewnością ma więcej szczęścia, choć to zwykło jednak sprzyjać lepszym. Ciekawe, że Master Dino jest zinbredowany 5x3 na og.Lyphard - ojca Llandaffa.

Tak czy owak powodów do dumy nie brakuje, a rezultaty Tunisa i jego poprzedników (Singapur, Hammamet, Ejo Pritchard) owocują kolejnymi zakupami gości z Francji podczas jesiennej aukcji na Służewcu.

Na zdjęciu: Tunis (Estejo – Tracja po Llandaff). Fot. www.equidia.fr