W czwartek 8 lutego reprezentanci rodziny włoskiej klaczy Tartana – Terapena i Temperament odnieśli zwycięstwa na torze w Pizie.
W czwartek 8 lutego reprezentanci rodziny włoskiej klaczy Tartana – Terapena i Temperament odnieśli zwycięstwa na torze w Pizie.
Sześcioletnia TERAPENA (Belenus – Tangarana po Saphir) hodowli SK Krasne w stylu z m. do m. wygrała przeszkodowy wyścig Premio Feltre (3500m, konie 5-letnie i starsze). Podopieczna trenera Grzegorza Wróblewskiego wygrała dla czeskiego właściciela 4.250 EUR, skacząc bardzo pewnie przez 15 przeszkód i pokonując lekko o 7 długości szóstkę przeciwników (czas 4’09.9” po torze szybkim 2.9).
Link do gonitwy: http://webtv.awsteleippica.com/index.php/video/54184/corsa-01-galoppo-pisa-080218#
Rok starszy TEMPERAMENT (Fast and Furious – Tozzia po Jape) hodowli GR Joanna Zalewska również dyktował warunki od startu i w płotowym Premio Pashrullah (3500m, konie 5-letnie i starsze) odniósł drugie w tym roku zwycięstwo. Przygotowywany przez czeskiego trenera Josefa Vanę wałach miał 9 rywali (na pozycji szóstej minęła celownik kraśnieńska Fangoria), a najlepszego z nich wyprzedził lekko o 5 długości w czasie 4’05.0”, pokonując w dobrym stylu 15 płotów. Temperament wygrał 4.250 EUR.
Link do gonitwy: http://webtv.awsteleippica.com/index.php/video/54192/corsa-04-galoppo-pisa-080218#
Zarówno w rodowodzie klaczy (Saphir – Canadian Winter – Dakota – Kadyks), jak i wałacha (Jape – Athenagoras – Parysów – Mehari), ojcami kolejnych matek są reproduktory, które w zdecydowanej większości odegrały niepoślednią rolę w krajowej hodowli, a sięgając głębiej znajdujemy takie tuzy jak Negresco – Turysta i Pilade. Część z nich przekazywała potomstwu także talent skokowy. A włoskie sukcesy duetu Terapena – Temperament sprawiały, że historia zatoczyła koło, bo oba konie wywodzą się od urodzonej na Półwyspie Apenińskim klaczy TARTANA. Pisaliśmy już o niej (między innymi w tekście „Od Tartany do Terapeny”), ale warto wspomnieć, że jest ona zinbredowana 4x4 na ogiera Marcovil, a także 5x5 na derbistę angielskiego Sainfoin oraz wielokrotnego czempiona reproduktorów, epokowego St. Simon’a.
Na zdjęciu: The Fox Chase, Charles Hunt według Samuela Henry’ego G. II Alkena (1810 – 1894), akwaforta, akwatinta kolorowana akwarelą, papier. Fot. Dziewiętnastowieczna grafika angielska ze zbiorów Polskiego Klubu Wyścigów Konnych.