9 08 2018

DWULATKI NA START


Ruszył sezon letni.

Kategoria: W kraju
Napisał: folbluty

Po Derby uwagę skupiają na sobie gonitwy porównawcze dla koni 3-letnich i starszych. Latem konie starsze polskiej hodowli utrzymały wysoką formę i w pierwszych spotkaniach z młodszą generacją potwierdziły swoje dobre notowania z sezonu wiosennego. I tak MAGNETIC (Roulette – Magia po Zafonium) hodowli SK Moszna sięgnął po szarfę w Nagrodzie Kozienic (2000m), a urodzony we Francji NIKUS (Cima de Triomphe – Czartoria po Dakota) hodowli Krzysztofa Szumińskiego wygrał sprinterską (1400m) Nagrodę Syreny. Oba wyścigi zaliczane są do najwyższej kategorii (A).

Za nami również pierwszy pozagrupowy sprawdzian dla dwulatków – Nagroda Dorpata (1200m), którą wygrała faworyzowana SHAFRAN MNM (IRE) (po Shamardal). Gdy znamy już tegorocznego zdobywcę Błękitnej Wstęgi (przy okazji polecamy epilog „Drogi do Derby” – filmu przygotowanego przez Turf Club Służewiec), powolutku rozpoczynamy poszukiwania jego następcy.

 

Powyżej prezentujemy klasyfikację reproduktorów – ojców dwulatków według sum wygranych (do końca lipca). Przewodzi w niej debiutujący w stadzie STAR POKER (IRE) (Footstepsinthesand – Samphire Red po Sri Pekan), który dwulatkiem zwyciężał trzykrotnie (w tym w Nagrodach Dorpata i Dakoty), finiszował drugi w Przychówku i piąty w Mokotowskiej. Ogier swoją hodowlaną przygodę zaczynał w Stadninie Koni Krasne, a w tym sezonie (2018) zajmował boks czołowego w SK Moszna.

Urodziwy kasztan jest zinbredowany 5x4 na ogiera ROBERTO (Hail To Reason – Bramalea po Nashua), który wygrał Derby w Epsom w 1972 roku. W Warszawie Star Poker dzierży rekordy bieżni na 1400 (1’22.7”) i 1600 (1’34.3”) metrów, a ustanowił je w sezonie 2013 w milerskim Memoriale Fryderyka Jurjewicza i Nagrodzie Syreny. Z premierowej stawki jego dwulatków do końca lipca zadebiutowało już 8 koni, wśród których jest dwoje zwycięzców Nagród Próbnych.

Z dokładniejszymi ocenami należy się oczywiście jeszcze wstrzymać, ale widać, że przychówek ogiera Star Poker to konie wcześnie dojrzewające i dość łatwe do przygotowania.

Na zdjęciu: Portret ogiera Star Poker. Fot. Edyta Twaróg.