17 10 2018

WIEŚCI Z POŁUDNIA I ZACHODU


Uzupełniamy zaległości, których uzbierało się całkiem sporo, bo jesień to w wyścigowo-hodowlanej materii bardzo gorący czas.

Kategoria: Dobre, bo polskie
Napisał: folbluty

29 września na bieżni Auteuil w Paryżu, w płotowym Prix Maisson-Laffitte Grupa 3 na 3600m w szranki stanęły tylko 4 konie (chociaż płatnych było aż 7 miejsc!), a po pokonaniu ostatniego płotu o wygraną stoczyli walkę stali przeciwnicy: MASTER DINO i TUNIS (Estejo – Tracja po Llandaff). Pierwszy okazał się lepszy o ¾ długości, inkasując 56.250 EUR, a wychowanek SK Iwno zarobił dla swojego właściciela 27.500 EUR. James Reveley pokonał zatem Kevina Nabeta, a oba konie trenuje Guillaume Macaire.

Dzień później inny podopieczny francuskiego czempiona - HAMMAMET (Belenus – Hamada po Great Lakes) hodowli SK Krasne zwyciężył na torze Segre w stiplu na 4300m, w którym koni dosiadali jeźdźcy amatorzy. W stylu „z m. do m.”, w duecie z panną Charlotte Prichard, Hammamet wygrał bez problemów w 7-konnej stawce Prix Jadinerie Retif. Był to jego drugi występ w stiplu, a aktualny bilans startów we Francji dzielny 5-latek ma następujący: 2xI, 1xII, 2xIII, 1xIV i 1xV w 8 wyjściach, z sumą wygranych 32.970 EUR (tym razem zapisał na konto swojego właściciela 6240 EUR).

Również 30 września, ale na włoskim torze Merano-Maia rozegrano prestiżowy stipl Grupy 1 na 5000m dla 4-letnich i starszych koni. Gran Premio Merano z pulą nagród 250.000 EUR (w tym 110.000 EUR dla triumfatora) to wyścig, który dawno temu wygrał wyhodowany w Iwnie OCEAN (Neman – Ożenna po Effort) ur. 1986r. – zinbredowany 5x4 na ogiera Pilade. W XXI wieku sukcesy odnosiły tu 5-letni widzowski MASINI (Dixieland – Mansarda po Miami Prince) ur. 1999r. – zinbredowany 2x3 na ogiera Conor Pass i 3x5 na ogiera Dorpat, w sezonie 2006 KOLORADO (Enjoy Plan – Kalifornia po Lord Hippo) hod. SK Golejewko, ur. 2000r. – zinbredowany 5x5x5 na ogiera Nasrullah oraz dwukrotnie (2013-14) ALPHA TWO (Two-Twenty-Two – Alpha Lane po Lando) hodowli POL-KAUFRING Spółka z o.o., ur. 2007r. – zinbredowany 3x4 na ogiera Nortern Dancer. Trzy ostatnie trenowane w Czechach i reprezentujące barwy tamtejszych właścicieli.

W tym roku, w 12-konnej stawce znalazł się kraśnieński SANTO CERRO (Sorbie Tower – Santa Caterina po In Camera) trenowany za południową granicą przez Grzegorza Wróblewskiego. Nasz bohater długo przewodził stawce, ale na elastycznej (3,5) bieżni, po ostatnim skoku musiał uznać wyższość 7-letniego gościa z Francji LE COSTAUD (FR) (po Forestier) oraz przygotowywanego w Czechach 8-letniego obrońcy szarfy sprzed roku – wałacha AL BUSTAN (IRE) (po Medecis). Czas dosiadanego przez Jamesa Reveleya pupila trenera Guillaume’a Macaire’go to 6’05.9”. Sędziowie styl wygranej określili jako „lekko” o 8 i 9 długości. Suma wygranych Santo Cerro wzrosła o 17.000 EUR, ale złą wiadomością dla jego kibiców jest fakt, że doznał on niestety kontuzji.

Mając nadzieję, że po zakończeniu torowej kariery 6-letni obecnie VA BANK (IRE) (Archipenko – Vinales po Dilshaan) hodowli Airlie Stud zajmie boks czołowego w Polsce, nie tylko my śledzimy bacznie jego dokonania w niemieckim treningu. 3 października w Berlinie odniósł on drugie zwycięstwo rangi Pattern. Dosiadany przez Eduardo Pedrozę, podopieczny trenera Andreas Wöhlera dowolnie pokonał faworyzowanego Iquitosa (po Adlerflug) w Preis der Deutschen Einheit Grupa 3 (2000m, konie 3-letnie i starsze). Na elastycznym torze Va Bank wygrał w 7-konnej stawce o 5 długości w czasie 2’08.02”. Kolejnym startem Va Banka będzie najprawdopodobniej Premio Roma Grupa 2 na 2000m – gonitwa zaplanowana w Rzymie na 4 dzień listopada.

Na zdjęciu: Tor na Polu Mokotowskim autorstwa Jana Kotowskiego. Malarstwo olejne ze zbiorów Polskiego Klubu Wyścigów Konnych.