4 05 2017

ZAPIS DO DERBY 2017


W czwartek 27 kwietnia poznaliśmy listę trzyletnich ogierów i klaczy zgłoszonych do Derby 2017. 

Kategoria: W kraju
Napisał: folbluty

W czwartek 27 kwietnia poznaliśmy listę trzyletnich ogierów i klaczy zgłoszonych do Derby 2017. 

Z 36 koni trenowanych w kraju, połowa jest polskiej hodowli. Z nich podczas pierwszych trzech dni w Warszawie oglądaliśmy już ogiery KURIER (Nowogródek) i MAGNETIC (Roulette) walczące o wygraną w Memoriale Tomasza Dula (Handikap Otwarcia) oraz piątego w tej gonitwie ogiera SPASSKI (Jukebox Jury). Bez miejsca pozostał w wyścigu III grupy w dniu inauguracji sezonu 2017 ogier PIEMONT (Ruten). TEBIRA (Ecosse) dzielnie walczyła, ale nie sprostała importowanym ogierom w Nagrodzie Strzegomia (szósta), a CIRCLE CENTURIA (Ecosse) finiszowała za trójką sprowadzonych z zagranicy rówieśniczek w Nagrodzie Dżamajki.

W nadchodzący weekend tegoroczną rywalizację rozpoczną w Nagrodzie Irandy ogiery ALBAICIN (Sorbie Tower), DEFINITION (Arithmancer), DŻAN MORITZ (San Moritz) i PERCY (Ecosse), a na liście startowej jest także Piemont. Również na 2000m, ale w grupie III wystartują klacz NAGRODA (Ruten) i ogier PERSEYVER (Ecosse). Z kolei INCEPCJA (Le Havre) pobiegnie na milę w III grupie dla debiutujących klaczy. W gronie kandydatów do Błękitnej Wstęgi są jeszcze ogiery DAZZLER (October), GIBRALTAR (Tempelwächter), INCOGNITO (Suteki Shinsukekun) i TUDEMON (Suteki Shinsukekun) oraz klacz JAGIENKA (Wiener Walzer), którą najprawdopodobniej zobaczymy w akcji w klasycznej Nagrodzie Wiosennej.

Prezentację importów wypada zacząć od uczestników Nagrody Strzegomia – zwycięskiego VELNELIS’a (IRE) (Harbour Watch), trzeciego LARGO FORTE (GB) (Rip Van Winkle), czwartego INVINCIBLE GUNNER (IRE) (Frozen Power) oraz piątego RIO DE CERISY (FR) (Rio De La Plata). W Nagrodzie Dżamajki najlepszą była MONA KERBILI (FR) (No Risk At All), a SHANTARAM (SPA) (Gentlewave) minęła celownik piąta. W Memoriale Tomasza Dula w rywalizacji o miejsce trzecie UMBERTO CARO (FR) (Stormy River) okazał się nieco lepszy niż BLUE CONNOISSEUR (IRE) (Art Connoisseur). W wyścigu III grupy na 1800m z udziałem Piemonta, świetne wrażenie zrobił lekko wygrywający POLISH SPIRIT (IRE) (Dalakhani) – drugi był ELUZZAM (FR) (Linda’s Lad), a CHANT SOLDIER (FR) (Soldier of Fortune) pozostał bez miejsca (w dodatku musiał być zdyskwalifikowany, bo jeździec nie zważył się po gonitwie). Ogier INDIGO OCEAN (FR) (Falco) zamykał 4-konną stawkę w sprincie (II grupa na 1400m), wygranym przez polskiego Silver Boya (Fast and Furious). Ogier JAM DUKE (GB) (Duke of Marmalade) wystartuje w Nagrodzie Irandy, a BROMSKY (GB) (Archipenko) oraz klacze GRESHNITSIA (FR) (Redoute’s Choice) i MARY MONT (GB) (Soldier of Fortune) zobaczymy we wspomnianej już III grupie na 2000m. Najwyżej klasyfikowane po karierze dwuletniej ogiery BUSH BRAVE (IRE) (Bushranger) i JULES’S DREAM (IRE) (Red Rocks) najprawdopodobniej zainaugurują sezon 2017 w Nagrodzie Rulera.

Trzydziestym siódmym koniem na liście potencjalnych derbistów 2017 jest trenowany w Niemczech ogier PRIME PROJECT (GER) (Jukebox Jury), który jeszcze w ogóle nie biegał.

Po prywatyzacji sektora wyścigowego wczesny zapis do Derby obowiązuje od roku 1995, kiedy to zgłoszono 53 konie, po pierwszym skreśleniu pozostało ich 34, a po drugim 20. Ostatecznie biegało 17, zwyciężył NUMEROUS, a kapitalnym finiszem z końca stawki (po karambolu na zakręcie) na miejsce drugie popisał się Wolarz.

Najwięcej koni – 79 zgłoszono w sezonie 2010, po pierwszym skreśleniu zostało 39, a po drugim 19. Biegało 18, a niespodziewaną triumfatorką została INFAMIA. Najmniej zgłoszeń zawierała natomiast lista przed dwoma laty – 35. Po pierwszym skreśleniu widniały na niej imiona 25 koni, a po drugim 15. Biegało 14 trzylatków, a najlepszym był faworyzowany VA BANK (IRE).

W ostatnim sezonie, podobnie jak teraz zgłoszono 37 koni, a tegoroczny termin pierwszego skreślenia mija 1 czerwca w południe.

Fot. Tomasz Celmer.