11 05 2019

NIE MA MOCNYCH NA AIDANA


W miniony weekend (4-5 maja) rozegrano w Newmarket 2000 i 1000 Gwinei.

Kategoria: Na świecie
Napisał: folbluty

Trener Aidan O’Brien odnotował czwartą w karierze dublę w milerskich klasykach w Anglii, po tym jak w 2005 roku siodłał ogiera FOOTSTEPSINTHESAND oraz klacz VIRGINIA WATERS, w sezonie 2012 ogiera CAMELOT i klacz HOMECOMING QUEEN, a przed dwoma laty ogiera CHURCHILL i klacz WINTER. Tym razem cieszył się ze zwycięstw po prostej w Newmarket ogiera MAGNA GRECIA i klaczy HERMOSA.

Nie ma mocnych na znakomitego szkoleniowca, którego dominację świetnie ilustruje tytułowe zdjęcie ze strony www.racingpost.com

Poniżej przypominamy triumfatorów angielskich klasyków na milę z ostatnich trzech dekad.

Zwycięzcy 2000 Guineas w latach 1990-2019:

1990      TIROL (GB) sk.gn.  (Thatching-Alpine Niece po Great Nephew)

1991      MYSTIKO (USA) siwy (SecretoCaracciola po Zeddaan)

1992      RODRIGO DE TRIANO (USA) kaszt. (El Gran Senor-Hot Princess po Hot Spark I)

1993      ZAFONIC (USA) sk.gn.(Gone WestZaizafon po The Minstrel)

1994      MISTER BAILEYS (GB) gn. (RobellinoThimblerigger po Sharpen Up)

1995      PENNEKAMP (USA) gn. (Bering-Coral Dance po Green Dancer)

1996      MARK OF ESTEEM (IRE) gn. (DarshaanHomage po Ajdal)

1997      ENTREPRENEUR (GB) gn. (Sadler’s Wells-Exclusive Order po Exclusive Native)

1998      KING OF KINGS (IRE) gn. (Sadler’s WellsZummerudd po Habitat)

1999      ISLAND SANDS (IRE) c.gn. (Turtle IslandTiavanita po J O Tobin)

2000      KING’S BEST (USA) gn. (KingmamboAllegretta po Lombard)

2001      GOLAN (IRE) gn. (Spectrum-Highland Gift po Generous)

2002      ROCK OF GIBRALTAR (IRE) gn. (Danehill-Offshore Boom po Be My Guest)

2003      REFUSE TO BEND (IRE) gn. (Sadler’s Wells-Market Slide po Gulch)

2004      HAAFHD (GB) kaszt. (Alhaarth-Al Bahathri po Blushing Groom)

2005      FOOTSTEPSINTHESAND (GB) gn. (Giant’s CausewayGlatisant po Rainbow Quest)

2006      GEORGE WASHINGTON (IRE) gn. (DanehillBordighera po Alysheba)

2007      COCKNEY REBEL (IRE) gn. (Val RoyalFactice po Known Fact)

2008      HENRYTHENAVIGATOR (USA) sk.gn. (KingmamboSequoyah po Sadler’s Wells)

2009      SEA THE STARS (IRE) gn. (Cape Cross-Urban Sea po Miswaki)

2010      MAKFI (GB) gn. (DubawiDhelaal po Green Desert)

2011      FRANKEL (GB) gn. (GalileoKind po Danehill)

2012      CAMELOT (GB) gn. (MontjeuTarfah po Kingmambo)

2013      DAWN APPROACH (IRE) kaszt. (New Approach-Hymn of the Dawn po Phone Trick)

2014      NIGHT OF THUNDER (IRE) kaszt. (Dubawi-Forest Storm po Galileo)

2015      GLENEAGLES (IRE) gn. (Galileo-You’resothrilling po Storm Cat)

2016      GALILEO GOLD (GB) kaszt. (Paco BoyGalicuix po Galileo)

2017      CHURCHILL (IRE) gn. (GalileoMeow po Storm Cat)

2018      SAXON WARRIOR (JPN) gn. (Deep ImpactMaybe po Galileo)

2019      MAGNA GRECIA (IRE) gn. (Invincible SpiritCabaret po Galileo)

Zwyciężczynie 1000 Guineas w latach 1990-2019:

1990      SALSABIL (GB) gn. (Sadler’s Wells-Flame Of Tara po Artaius)

1991      SHADAYID (USA) siwa (ShadeedDesirable po Lord Gayle)

1992      HATOOF (USA) kaszt. (Irish River-Cadeaux D’Amie po Lyphard)

1993      SAYYEDATI (GB) gn. (ShadeedDubian po High Line)

1994      LAS MENINAS (IRE) gn. (Glenstal-Spanish Habit po Habitat)

1995      HARAYIR (USA) gn. (GulchSaffaanh po Shareef Dancer)

1996      BOSRA SHAM (USA) kaszt. (WoodmanKorveya po Riverman)

1997      SLEEPYTIME (IRE) gn. (Royal AcademyAlidiva po Chief Singer)

1998      CAPE VERDI (IRE) gn. (Caerleon-Afrique Bleu Azur po Sagace)

1999      WINCE (GB) gn. (SelkirkFlit po Lyphard)                                        

2000      LAHAN (GB) gn. (Unfuwain – Amanah po Mr Prospector)

2001      AMEERAT (GB) gn. (Mark of EsteemWalimu po Top Ville)

2002      KAZZIA (GER) c.gn. (ZinaadKhoruna po Lagunas)

2003      RUSSIAN RHYTHM (USA) kaszt. (KingmamboBalistroika po Nijinsky)

2004      ATTRACTION (GB) gn. (EfisioFiltration po Pursuit of Love)

2005      VIRGINIA WATERS (USA) gn. (Kingmambo-Legend Maker po Sadler’s Wells)

2006      SPECIOSA (IRE) gn. (Danehill DancerSpecifficaly po Sky Classic)

2007      FINSCEAL BEO (IRE) kaszt. (Mr Greely-Musical Treat po Royal Academy)                               

2008      NATAGORA (FR) siwa (Divine LightReinamixa po Linamix)

2009      GHANAATI (USA) gn. (Giant’s CausewaySarayir po Mr Prospector)

2010      SPECIAL DUTY (GB) kaszt. (Hennessy-Quest To Peak po Distant View)

2011      BLUE BUNTING (USA) siwa (DynaformerMiarixa po Linamix)

2012      HOMECOMING QUEEN (IRE) gn. (Holy Roman EmperorLagrion po Diesis)

2013      SKY LANTERN (IRE) siwa (Red ClubsShawanni po Shareef Dancer)

2014      MISS FRANCE (IRE) gn. (Dansili-Miss Tahiti po Tirol)

2015      LEGATISSIMO (IRE) gn. (Danehill Dancer-Yummy Mummy Definition po Starborough)

2016      MINDING (IRE) gn. (Galileo-Lillie Langtry po Danehill Dancer)

2017      WINTER (IRE) siwa (Galileo-Laddies Poker Two po Choisir)

2018      BILLESDON BROOK (IRE) kaszt. (Champs ElyseesCoplow po Manduro)

2019      HERMOSA (IRE) gn. (Galileo-Beauty Is Truth po Pivotal)

A na Służewcu

Dziesiątą w historii służewieckich wyścigów trenerską dublę milerskich klasyków skompletował w sezonie 2009 za sprawą Jagabelli i Golden Tirola (dosiadanych przez Piotra Krowickiego) trener Adam Wyrzyk. Aż trzykrotnie sztuki takiej dokonał Andrzej Walicki: Dżangara - Lawsonia w 2004 roku, Dżeni Lady – Dżesmin w 2005 i Nick of Memory – Jovellanos w 2008, a w dwóch ostatnich przypadkach zwycięskich koni dosiadał dżokej Aleksander Reznikov. Dwa razy - za sprawą Tarnawy (w siodle Grzegorz Klamar), która w 1955 roku wygrała Wiosenną łeb w łeb z Barną, a w Rulera zwyciężyła już “samodzielnie” oraz Narbony i Cedro (1956) prowadzonych do sukcesu przez dżokeja Mariana Krysiaka - gratulacje przyjmował Antoni Pacurko. Pierwszym trenerem, który doprowadził swoje konie do takich sukcesów był w sezonie 1947 (Chorążanka - Onyx) Stanisław Ziemiański - ojciec Bogdana (który tego duetu wówczas dosiadał) i dziadek kontynuującego z dużym powodzeniem rodzinną tradycję Krzysztofa. W 1970 roku Taorminę i Dakara przygotowywał do startów znakomity Stanisław Molenda, a obu koni dosiadał Jerzy Jednaszewski. W sezonie 1994 nad formą Daxi i Limaka czuwała “Pierwsza Dama Służewca” - Dorota Kałuba, a w 1995 Bella Donnę i Numerousa siodłał obieżyświat - Grzegorz Wróblewski. Gwoli kronikarskiej dokładności, trzeba dodać że w 1964 roku trener Demony (wygrała Rulera) - Stefan Michalczyk i dżokej Mieczysław Mełnicki stracili taką dublę wskutek dyskwalifikacji Gerony w Wiosennej (szarfą dekorowano Czaddę). Warto również wspomnieć, że w 1946 roku nie rozegrano klasyku dla klaczy, a w sezonach 1951-54 polskiego odpowiednika 2000 Gwinei.

Jeśli chodzi o reproduktory to służewiecką dublą milerskich klasyków mogą pochwalić się: Bafur (jeszcze przed wojną, w 1939 roku wygrywały klacz Stasia – hodowli Władysława Andersa i ogier Do Końca), Skarb (w 1960 Solanka i Awantaż), Balustrade (w 1973 Gerunda i Syrakus), Mehari (w 1977 Konstelacja i Pawiment), Kayoon (w 1978 Norika i Diuk), Dakota (w 1984 Addis Abbeba i Erydan), Dixieland (w 1994 Daxi i Limak), a także Special Power (w 2001 roku Marwer – po dyskwalifikacji Nidelvy oraz Lanos) i Professional (w 2005 Dżeni Lady – Dżesmin) oraz oczywiście Pilade (w 1955 za sprawą klaczy Tarnawa). Będące w ¾ siostrami Demona i Gerona mogły zapewnić obecność w tym gronie ogierowi Masis. Z kolei w sezonie 1986 Wiosenną wygrała córka og.Conor Pass – Maracana, a Rulera – Bachus (po Dixieland, który jest synem Conor Passa).

Z jeźdźców, oprócz już wymienionych, z takiej dubli cieszyli się: dwukrotnie Tomasz Dul (1994 Daxi – Limak i 2003 Nobila – Domart), a znacznie wcześniej ojciec Zenona - Marian Lipowicz (1958 Branża – Issos) i Mieczysław Mełnicki (1965 Orestilla – Haracz). W tym elitarnym towarzystwie jest też Mirosław Pilich (1999 Czerwona Róża – Dogmat).