3 10 2019

KROK NAPRZÓD


Obiecujący debiut w Auteuil.

Kategoria: Dobre, bo polskie
Napisał: folbluty

Trzyletni ONESTEPFORWARD (Alandi – Ombreletta po Royal Court) hodowli FORTUM Michał Romanowski wystartował w sobotę 28 września na paryskim torze Auteuil. W 16-konnej stawce gniady wałach dosiadany przez Pierre’a Dubourg'a (66kg) miał do pokonania dystans 3600 metrów i 13 płotów. Podopieczny trenera Guillaume’a Macaire’go wywiązał się z postawionego przed nim zadania znakomicie. Galopował blisko czoła wyścigu, oszczędzając cenny teren i dobrze skakał. Co najważniejsze, efektywnie finiszował i wygrał bardzo pewnie o 2 ½ długości od wałacha Indiana Jones (FR) (po Blue Bresil), a gonitwę ukończyło 15 koni. Czas triumfatora Prix Pride of Kildare (dla 3-letnich koni, które nie biegały w gonitwach z płotami), po torze elastycznym (3.9) – 4’15.98”. Szczegóły na stronie www.france-galop.com, a gonitwę można obejrzeć m.in. tu.

Kupiony dwulatkiem na służewieckiej aukcji koni w treningu ONESTEPFORWARD wygrał 24.960 €, a w jego rodowodzie znajdujemy inbred na og.Sadler’s Wells (3x3) i og.Northern Dancer (4x4x5). Jego ojciec ALANDI (IRE) (Galileo – Aliva po Darshaan) to zdobywca Irish St.Leger G1 i Prix du Cadran G1. Dzielny stayer w stadzie radzi sobie jak dotąd dość przeciętnie.

Matka OMBRELETTA startowała 2-4 letnią 16 razy na torach naszych południowych sąsiadów (Czechy, Słowacja) i wygrała tylko raz (gonitwa II kategorii w Pradze na 1815m w wieku 4 lat), nie zajmując płatnych lokat w tak ważnych sprawdzianach jak m.in. Cena Zimni kralovny w Moście, Cena Pat’s Music w Bratysławie czy Zlaty Pohar w Pradze. Była także 2xII, 4xIII i 2xIV, wygrywając blisko 140.000 Kč. Ombreletta okazuje się kolejną (po Tralce – dała TRESERKĘ, Jesiennej Aurze – dała JAŁTĘ, NEBBII – dała NADWORNĄ, czy Ukajali – dała UCZITELKĘ TANCA, a ostatnio też IRKUCJI – dwuletnia I BELIVE IN ANGELS odniosła w tym sezonie już dwa zwycięstwa) córką og.ROYAL COURT (IRE) (Sadler’s Wells – Rose of Jerycho po Alleged) – pierwszy w Ormonde St. G3, która notuje sukcesy w stadzie.

Babka OMBRELIA (po Dixieland) ma w dorobku 9 zwycięstw w tym w milerskiej Nagrodzie Expressu Wieczornego oraz w Nagrodzie Kozienic, a w stadzie dała utalentowane skokowo: OTELLO (po Winds of Light) – m.in. przeszkodowa Wielka Wrocławska i OVIDIUSZA (po Dameto) – m.in. płotowe nagrody Pośwista i Zamknięcia Sezonu, a także czwartego w Gran Corsa Siepi di Milano G1Owena (po Royal Court).

Trzecia matka Ombra (po Antiquarian) biegała tylko dwulatką (3xbm), ale urodziła aż 18 (!) źrebiąt, w tym oprócz Ombrelii tak dobre konie, jak ogłoszony Koniem Roku 1987 OMEN (po Dakota) – Próbna, Dorpata, Ministerstwa Rolnictwa, Mokotowska, Strzegomia, Rulera, St.Leger, Warszawy na Mityngu KDL w Moskwie, Wielka Warszawska, Preis von Wallerstein Listed, Preis der Spielbanken des Landes Nordrhein-Westfalen G3, później wartościowy reproduktor, czy trzykrotnie pierwszy na wrocławskich przeszkodach, drugi w Wielkiej Wrocławskiej i Sac-a-Papier Om (po Dakota). Córki Ombry, które same nie biegały, okazały się dobrymi matkami. I tak Olga (po Jape) urodziła ogiera ORMUZ (po Special Power), który sięgnął po szarfy Życia Warszawy i Korabia, a w Prezesa Rady Ministrów uległ tylko Hipolinerowi. Z kolei Ombretta (po Dakota) dała ogiera OMNIBUS (po Da Xian) – trenowanego w Czechach bardzo rzetelnego stayera, którego szczegółową karierę wyścigową można znaleźć tu.

Sukces Onestepforward (który swoje "korzenie" ma w SK Jaroszówka) na centralnym paryskim torze, to nie pierwszy już dowód na to, że hodujemy utalentowane skokowo konie pełnej krwi. Analiza jego linii żeńskiej pokazuje przy tym, że nie jest to wcale dzieło przypadku czy kwestia szczęścia. To również nie pierwsze już (i zapewne nie ostatnie) zaprzeczenie twierdzeniu Prezesa Polskiego Klubu Wyścigów Konnych, że „polskie folbluty są tak daleko od świata, że tej rasy już się nie da uratować. Może zamiast opowiadać takie rzeczy, należałoby raczej systemowo wspierać krajowych hodowców (choćby tak) i zacząć działać w kierunku powrotu (po 5 sezonach!) gonitw z płotami na Służewiec? Czy uda się w tej materii zrobić krok naprzód?