Gonitwy porównawcze sezonu 2019.
Zanim przyjdzie czas na szerszą analizę, przypominamy rozstrzygnięcia tegorocznych wyścigów porównujących siłę derby-generacji ze starszymi rocznikami.
Służewieckie flyery
Trzy pierwsze nagrody (Jaroszówki, Haracza i Memoriał Fryderyka Jurjewicza) trzylatki oddały walkowerem. Licznie (12) obsadzony sprawdzian wiosennej formy na 1300m pewnie rozstrzygnął na swoją korzyść 6-letni NIKUS (FR) (Cima de Triomphe – Czartoria po Dakota) hodowli Krzysztofa Szumińskiego, mimo że dawał rywalom od 3 do 7,5 kilogramów. Tym samym powtórzył swój wyczyn sprzed roku i ponownie był dekorowany szarfą Jaroszówki. Rok starszy KOKSHE (IRE) (po Windsor Knot) wykorzystał ulgę wagi i pewnie zwyciężył aż 12 konkurentów w Nagrodzie Haracza (1400m) ). Trzylatki nie podjęły rękawicy także w pierwszym sezonowym starciu najwyższej kategorii (A). Pięcioletnia INCEPCJA (Le Havre – Infamia po Tempelwächter) hodowli Joanny Traki w 9-konnym polu milerskiego Memoriału Fryderyka Jurjewicza okazała się najlepsza.
Rewanż na klaczy wziął wkrótce jej rówieśnik UMBERTO CARO (FR) (po Stormy River), zwyciężając ją w walce o nos w Nagrodzie Syreny (1400m, kat. A). Gonitwa miała międzynarodową obsadę za sprawą trenowanej na Węgrzech, ale ścigającej się z dużym powodzeniem głównie w Bratysławie 3-letniej Crushing Power (GB), która była najlepsza (trzecia) z reprezentantów derby-generacji. Sympatyków rocznika 2016 zawiodły zwycięzca Rulera - Emiliano Zapata (szósty) i zdobywczyni Nagrody Strzegomia, druga w Wiosennej – Plantea (ósma), od których lepszy okazał się Blizbor (piąty) – biegało 9 koni.
Z rywalizacji o szarfę Deer Leapa (1300m, kat. B, nadwagi nie są stosowane) z tarczą wyszedł korzystający z ulgi wagi czteroletni MEDROCK (IRE) (po Rock of Gibraltar), a trzeci minął celownik osamotniony w 7-konnej stawce trzyletni Blizbor. Milerską Nagrodę Przedświta (kat. B) wygrał czteroletni XAWERY (FR) (po Planteur), który w przekroju sezonu nie obronił jednak zdobytej przed rokiem (2018) pozycji lidera służewieckich flyerów. A w pokonanym polu (biegało 6 koni) pozostawił dwa trzylatki – trzeciego Arkano i czwartego Blizbora.
Warto zauważyć, że wśród 6 zwycięskich koni starszych roczników tylko dwa to czterolatki. Gdy już mogło się wydawać, że derby-generacja pozostanie bez punktu, przyszła pora na odrabianie strat. W Nagrodzie Mosznej (1600m, kat. A) wzięło udział 11 koni, z których najlepszym był trzyletni EMILIANO ZAPATA (GB) (po Garswood), a w kończącym zmagania Criterium (1300m, kat. A) pewnie triumfowała trzyletnia POLONIA LADY (FR) (po Australia), pokonując 11 przeciwników (bez dwulatków). Tym samym w wyścigach najwyższej kategorii zanotowaliśmy remis 2 do 2, chociaż w łącznej punktacji górą były konie starsze – 6:2.
Dystanse średnie (1800-2200 metrów)
Tu porównanie roczników zaczęło się od Nagrody Kozienic (2000m, kat. A). Skromną ilościowo stawkę (5 koni) rekompensowała jej jakość i chociaż wyścig na długo zapadnie w pamięć kibiców, to niestety nie z tych powodów, dla których wszyscy byśmy chcieli. Zwycięzców sądzić nie wypada, więc odnotujmy, że wygrał trzyletni NOBLE EAGLE (October – Nowa Nadzieja po Jape) hodowca Kishore Mirpuri, przed swoim rówieśnikiem – Grants Black.
Także 5 koni walczyło o szarfę Pink Pearla (1800m, kat. B), a w surowej rozgrywce najlepszym był 4-letni POLSKI LORD (Lord of England – Pasadena po Ransom O’War) hodowli JC CONCEPT Jacek Cukrowski Sp. Komandytowa. Konie starsze korzystały tu z ulgi wagi, ale czwarty Arkano i niosący dodatkowe kilogramy piąty-ostatni Emiliano Zapata nie straciły do nich wiele dystansu.
Bez udziału starszych klaczy rozegrana została Nagroda SK Krasne (2200m, kat. A), w której trzyletnia NEMEZIS (IRE) (po Sea The Stars) bez problemu oddaliła się od 5 rówieśniczek. Nagrodę Przyjaźni (Westminster Freundschaftspreis), która weszła do służewieckiego kalendarza w 2018 roku, wygrała wspomniana już INCEPCJA i tym samym zdobyła drugie trofeum kategorii A, ale teraz na dystansie 2000 metrów. Z zagranicy przyjechały na wyścig trzy konie. 4-letnia Rousse (GB) reprezentowała barwy czeskiego właściciela, ale biegała głównie we Francji, gdzie miała bardzo udany sezon 2018. W Warszawie kończyła piąta. Trzyletni Amazing Gangster (GER) trenuje za południową granicą pod okiem Grzegorza Wróblewskiego. Urodziwy ogier wygrał trial do praskiego odpowiednika 2000 Gwinei i milerską „jedynkę” w Karlovych Varach w barwach polskich właścicieli (stajnia Pegaz II), ale tu nie liczył się w rozgrywce – siódmy. Wreszcie przybysz z Niemiec - 4-letni wałach Wesenberg (GER) stanął w szranki po raz pierwszy od ponad roku i zamykał 8-konne pole.
Nagroda Korabia (2000m, kat. B) zgromadziła na starcie ledwie 4 konie, z których najlepszym był trzyletni PLONTIER (FR) (po Planteur). Łączny rezultat okazał się korzystny dla trzylatków, które wygrały rywalizację 3 do 2, a w kategorii A – 2 do 1.
Dystanse długie (2400-2800m)
Ostatni klasyk sezonu – St.Leger (2800m, kat. A) miał międzynarodową obsadę za sprawą udziału gościa z Czech – 4-letniego Be Master (FR), który z powodzeniem rywalizował na torach Niemiec. Ogier minął celownik czwarty, a pewny sukces odnotował najlepszy starszy koń – 4-letni FABULOUS LAS VEGAS (FR) (po Air Chief Marshal) – biegało 8 koni.
Przeznaczona dla klaczy Nagroda Rzeki Wisły (2400m, kat. B) zgromadziła na starcie 9 uczestniczek, z których pierwsza osiągnęła celownik trzyletnia JOSHUA’S STAR (FR) (po Joshua Tree).
Wielka Warszawska (2600m, kat. A) to najważniejszy z dystansowych sprawdzianów porównujących siłę roczników. W 11-konnym polu znalazł się gość z Czech – 7-letni Cosmic City (GB), który z powodzeniem ścigał się w tym roku na bieżniach Francji. Wałach zajął miejsce piąte, a triumfowała trzyletnia PRIDE OF NELSON (FR) (po Mount Nelson) przed Nemezis (IRE), Plontierem (FR) i najlepszym spośród przedstawicieli starej gwardii – Fabulous Las Vegas (FR).
Stayerska próba jaką jest Nagroda Sac-a-Papier (3200m, kat. B) padła łupem trzyletniego ogiera SALASAMAN (FR) (po Authorized), który nie miał sobie równych w 8-konnej stawce. Ponownie w przekroju sezonu lepszy wynik osiągnęły trzylatki, wygrywając w wyścigach wymagających staminy 3 do 1 i remisując w kategorii A – 1 do 1.
W sezonie 2019 rozegrano 17 pozagrupowych gonitw porównawczych. W 9 zwyciężały konie starsze, a w 8 trzylatki. Z kolei z 9 sprawdzianów kategorii A trzylatki na swoją korzyść rozstrzygnęły 5, a stara gwardia 4. Wygląda więc na to, że oscylujemy wokół remisu.
Warto zaznaczyć, że konie starsze zawdzięczają czterolatkom cztery z dziewięciu szarf oraz że tylko 5-letnia Incepcja wygrała dwie gonitwy porównawcze minionego sezonu (obie kategorii A na dystansach około milerskich), a od trzeciego takiego zwycięstwa (w sprincie!) dzielił ją ledwie nos.
Konie polskiej hodowli zwyciężały pięciokrotnie (trzy razy w kat. A), podczas gdy importy odniosły sukces w 12 sprawdzianach (sześciokrotnie w kat. A). Cztery z dziewięciu wyścigów najwyższej kategorii miały międzynarodową obsadę, a średnio w pozagrupowej gonitwie porównawczej biegało 8,41 koni (w szeroko pojętych sprintach - 9,88, na dystansach średnich – 5,60, a długich - 9,00).
W próbach flyerskich na szczycie rywalizowało 29 koni – 8 trzylatków (w tym jeden w treningu węgierskim), 11 czterolatków, 6 pięciolatków, 1 sześciolatek, 2 siedmiolatki i 1 dziewięciolatek. Na dystansach średnich 22 konie – 13 trzylatków (w tym jeden w treningu czeskim), 6 czterolatków (po jednym trenowanym w Czechach i Niemczech), 1 pięciolatek i 2 siedmiolatki. Na dystansach długich 31 koni – 16 trzylatków, 10 czterolatków (w tym jeden w treningu czeskim), 1 pięciolatek i 4 siedmiolatki (w tym jeden w treningu czeskim).
W najliczniej obsadzonych sprawdzianach szybkości trzylatki stanowiły jedynie nieco ponad jedną czwartą uczestników, więc tym bardziej warto docenić ich dwa sukcesy w kategorii A – odniesione w drugiej części sezonu, gdy derby-generacja jest już lepiej przeselekcjonowana, a przede wszystkim bardziej dojrzała i doświadczona. Na dystansach średnich obsada do licznych nie należała, a trzylatki stanowiły blisko 60% rywalizujących koni. Stąd też ich przewaga w tej specjalności nie była raczej zaskoczeniem. Na dobrze obsadzonych dystansach długich siły porównywanych grup wiekowych wyglądają na zbliżone. O rezultacie łącznym zdecydowały zatem dwa czynniki. Pierwszym jest jak zawsze wpływ gonitw flyerskich (było ich 8, przy 5 na dystansach średnich i 4 na długich), a drugim fakt, że w roczniku trzylatków dominowały klacze, które najczęściej unikają jednak (jeśli tylko mogą) niepotrzebnych starć z ogierami – wybierając np. starty w Nagrodach Oaks (zamiast w Kozienic) czy SK Krasne miast St.Leger.
W sumie poza grupami oglądaliśmy w akcji 63 konie, w tym 26 trzylatków (13 ogierów i 13 klaczy), 22 czterolatki (13 ogierów, 8 klaczy i 1 wałacha), 7 pięciolatków (3 ogiery, 2 klacze i 2 wałachy), 1 sześciolatka (ogier), 6 siedmiolatków (po 2 ogiery, klacze i wałachy) oraz dziewięcioletniego wałacha. W tym gronie było tylko 11 koni hodowli krajowej: klacz INCEPCJA (5), NIKUS (6), POLSKI LORD (4) oraz HARLEM (4), klacz Time of Dream (4), wałach Spasski (5), klacz INES D’ECOSSE (4), NOVITOR (7), DOMINER (4), klacz TIME OF GLORY (5) i samotny trzyletni NOBLE EAGLE.
Na zdjęciu tytułowym: Klacz Incepcja, która pochodzi z silnie ugruntowanej w Polsce linii żeńskiej, założonej przez urodzoną w 1890 roku klacz Mary Langden - babkę legendarnej Liry. Fot. www.koniewyscigowe.pl