8 04 2020

ZAMIAST


Post scriptum do „torowych wieści”.

Kategoria: W kraju
Napisał: folbluty

Oficjalna informacja o przesunięciu terminu rozpoczęcia służewieckiego sezonu 2020 na początek maja musiała zostać przyjęta pozytywnie. Wczorajsza dyskusja „on-line” (na fejsbukowym profilu warszawskiego toru) pokazała jednak, że do optymizmu wciąż daleko.

Polski Klub Wyścigów Konnych czeka i raczej nadal będzie czekał na odgórne dyrektywy. Prezes PKWK, który pełni jednocześnie funkcję pełnomocnika Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi do spraw hodowli koni, sprawiał wrażenie osoby, która sama nic konkretnego do zaproponowania środowisku wyścigowemu w tej bezsprzecznie bardzo trudnej i bezprecedensowej sytuacji niestety nie ma.

Stołeczny organizator, w osobie dyrektora zarządzającego, wszystkie swoje decyzje konsultuje z prezesem i nadal opracowuje procedury niezbędne do zachowania zasad bezpieczeństwa. Prawdę powiedziawszy po komunikacie z początku kwietnia, wydawało się, że owe procedury są niemal gotowe, tymczasem okazuje się, że istnieją, ale tylko w zarysie.

Trzeba się zgodzić z przedstawionym podczas dyskusji stanowiskiem trenera prowadzącego ośrodek poza Służewcem, że czas swego rodzaju zawieszenia, czy oczekiwania, który obecnie mamy, należy wykorzystać właśnie na możliwie jak najbardziej staranne przygotowanie się do rozgrywania gonitw w dobie pandemii i wszelkich obostrzeń z nią związanych. Taka gotowość pozwoli na inaugurację natychmiast, gdy tylko będzie to możliwe, dając jednocześnie dodatkowe argumenty w przekonywaniu oponentów do konieczności przeprowadzenia sezonu.

Skoro wszyscy są zgodni, że brak sezonu to katastrofa, czy nie lepiej byłoby skoncentrować się na rzeczach naprawdę istotnych dla branży? Hodowcy, właściciele, trenerzy, jeźdźcy, pracownicy stajni, kibice i sympatycy nie myślą dziś chyba ani o robieniu konkursowych zdjęć, ani o użytkowaniu koni pełnej krwi w sporcie jeździeckim i rekreacji, bo… przyszłość sezonu i koni jest niepewna. Czekają na zaproponowane przez odpowiedzialnych decydentów konkretne rozwiązania, których jak dotąd nie ma.