12 07 2020

WE FRANCJI


W niedzielę 5 lipca na torze Chantilly rozegrano klasyczne próby dla trzylatków - Prix du Jockey Club i Prix de Diane Longines.

Kategoria: Na świecie
Napisał: folbluty

Na starcie francuskiego Derby stanęło 16 ogierów, które pod wagą wieku (58 kg) zmierzyły się na dystansie 2100 metrów. Na elastycznej bieżni (3.3) zwycięzcy zmierzono czas 2’04.1”, a został nim podopieczny trenera Johna Gosdena – gniady MISHRIFF (IRE) (Make Believe – Contradict po Raven’s Pass) hodowli Nawara Stud Limited. Dosiadany przez Ioritza Mendizabala ogier na pewno poprawił humor trenerowi (po przegranej Enable w Sandown) i niezwykle ucieszył właściciela – Księcia Faisala, w którego barwach ojciec derbisty - MAKE BELIEVE (GB) (po Makfi) sięgnął po milerski klasyk na Longchamp w sezonie 2015, a jego trzecia matka - RAFHA (GB) (po Kris) w 1990 roku wygrała francuski Oaks. Z przychówku tej dzielnej klaczy świetnie na bieżni i w stadzie zapisał się sprinter - ogier INVINCIBLE SPIRIT (IRE) (po Green Desert), a jego półsiostra ACTS OF GRACE (USA) (po Bahri) – pierwsza na 2400m w Princess Royal St. G3 i w Prix de Tourelles Listed jest babką ogiera MISHRIFF. Matka - CONTRADICT trzylatką wygrała handicap na 2000 metrów, a w stadzie dała wcześniej wałacha Orbaan (GB) (po Invincible Spirit !) – triumfatora milerskiego Listed na torze Saint-Cloud w Paryżu oraz plasującego się na poziomie Pattern flyera Momkin (IRE) (po Bated Breath).

Na zdjęciu: Ogier Mishriff i dżokej Ioritz Mendizabal zwyciężają w Prix du Jockey Club w Chantilly. Fot. www.france-galop.com

W rodowodzie Mishriff’a znajdujemy inbred 5x5 na trójkoronowanego w Anglii og.Nijinsky, a nasz bohater biegał przed Derby 5 razy. Dwulatkiem zadebiutował 14 października czwartą lokatą na 1400m, po czym był trzeci na milę, by 6 listopada zwyciężyć na 1700m. W tym sezonie, w lutym MISHRIFF był drugi na 1600m, a 6 czerwca wygrał Listed w 9-konnym polu na 2000m (o 4 długości w czasie 2’00.85”) na torze w Newmarket. Urodzony w Prima Aprilis ogier, w Chantilly zademonstrował kapitalne przyspieszenie na końcowych 100 metrach, oddalając się o 1 ¼ długości od The Summit (FR) (Wootton Bassett – Acola po Acatenango), który o szyję wyprzedził faworyta – VICTOR LUDORUM (GB). Ten ostatni nie powtórzył zatem osiągnięcia swojego ojca, głośnego aktualnie reproduktora – SHAMARDAL’a (USA), który jako pierwszy zdobył Prix du Jockey Club po skróceniu dystansu gonitwy w 2005 roku (z tradycyjnych 2400m). Po słabym starcie (wylosował boks nr 1), mimo rewelacyjnego finiszu na prostej (z bardzo odległej pozycji), nie był już w stanie walczyć skutecznie na ostatniej setce.

Triumfujący dżokej też nie ustrzegł się błędu – na 250m przed celownikiem, zmieniając tor jazdy, sfaulował szóstego Pao Alto (protestował dżokej Maxime Guyon), za co został ukarany 4 dniowym spieszeniem. Dla niezbyt modnego obecnie we Francji 46-latka była to druga wygrana w Prix du Jockey Club – wcześniej partnerował Vision d’Etat w 2008 roku.

Na zdjęciu: Klacz Fancy Blue i dżokej Pierre-Charles Boudot po wygranej w Prix de Diane Longines w Chantilly. Fot. www.france-galop.com

Czterdzieści pięć minut później na tym samym dystansie 11 klaczy walczyło o sukces w Prix de Diane Longines G1. W czasie 2’05.46” w zaciętej walce (krótki łeb – łeb – łeb) wygrała FANCY BLUE (IRE) (Deep Impact – Chenchikova po Sadler’s Wells) hodowli Coolmore przed faworyzowaną Alpine Star (IRE) (po Sea The Moon), Peaceful (IRE) (po Galileo) i biegającą wcześniej bez porażki Raabihah (USA) (po Sea The Stars). Urodzona 2 lutego, niepokonana dwulatką w Irlandii (w debiucie na 1400m 18 września oraz w milerskim Listed dla klaczy 13 października) zwyciężczyni, w tym sezonie była już druga w Irish 1000 Guineas G1, a teraz dla syna Aidana O’Briena (ten słynny trener prowadził ją w ubiegłym roku) – zaledwie 21-letniego Donnacha’y zdobyła francuski klasyk.

W rodowodzie FANCY BLUE znajdziemy inbred 4x5 na og.Hail To Reason, 5x3 na og.Northern Dancer i 5x5 na kl.Almahmoud. Jej matka wygrała raz dwulatką i jest siostrą takiej sławy jak ogier HIGH CHAPARRAL (IRE), czy zdobywca Dante St. G2 – og.BLACK BEAR ISLAND (IRE). Z półrodzeństwa (po Fastnet Rock) Fancy Blue – SMUGGLER’S COVE wygrał w wieku 2 lat w Irlandii Listed na 1400m, a CASTERTON bił na tym samym poziomie konkurencję we Francji 3 i 4-letnim na 2500 oraz 2400m.

Na zdjęciu tytułowym: Okładka programu z francuskiego Derby 1997 roku. Gonitwę, jeszcze na dystansie 2400m, sponsorowaną przez Zjednoczone Emiraty Arabskie, wygrał wówczas kasztanowaty PEINTRE CELEBRE (USA) (Nureyev – Peinture Bleue po Alydar) hodowli Allez France Stables,  własności Daniela Wildensteina, trenowany przez Andre Fabre, a dosiadany przez Olivier’a Peslier. Fot. archiwum.