19 07 2020

DWULATKI W SEZONIE 2019 (2)


Patrząc w przyszłość, warto czasem obejrzeć się za siebie. Przed nami Derby 2020, w którym wystąpią… ubiegłoroczne dwulatki i w taki sposób, niejako przy okazji, uzupełnimy zaległości.

Kategoria: W kraju
Napisał: folbluty

Po części pierwszej naszego dorocznego raportu, przyszła pora na przedstawienie reproduktorów – ojców dwulatków w sezonie 2019. Tym razem robimy to w nieco innej formie, łącząc tekst przygotowany kilka miesięcy temu z nowymi, aktualnymi informacjami.

Czempionem reproduktorów ojców dwulatków w 2019 roku został HOLY ROMAN EMPEROR (IRE). Szesnastoletni rezydent Castle Hyde Stud (z ceną stanówki w bieżącym roku - 15.000 EUR) jest zinbredowany 3x3 na ogiera Northern Dancer oraz 4x4x4 na jego matkę - klacz Natalma i pochodzi ze znakomitej linii żeńskiej, która wydała takie reproduktory, jak L’Enjoleur (CAN), Kheleyf (USA), Flying Spur (AUS), Encosta De Lago (AUS) czy Night Shift (USA). Wcześniej przez 13 sezonów zajmował boks czołowego w głównej kwaterze Coolmore, a do stada trafił w 2007 roku, zastępując bezpłodnego og.George Washington. I właśnie z tego powodu biegał tylko dwulatkiem – 7 razy (na dystansach 1200-1400m): 4xI (Prix Jean-Luc Lagardere - Gran Criterium G1 1400m, Phoenix St. G1 1200m, Railway St. G2 1200m, Irish Stallion Farms EBF Maiden 1200m), 2xII (National St. G1 1400m, Darley Dewhurst St. G1 1400m), 1xbm (Coventry St. G2 1200m). Suma wygranych 414.496 GBP. Na torze zdążył jednak sięgnąć po tytuł czempiona ogierów najmłodszej kategorii wiekowej we Francji (2006) i był drugim najwyżej ocenionym dwulatkiem Starego Kontynentu. Nieduży (159 cm) Holy Roman Emperor, podobnie jak Storm Cat, A.P. Indy czy Gone West, pochodzi od córki ogiera Secretariat, a średni dystans zwycięstw jego potomstwa to 1600m. 

Z importowanego wcześniej do Polski jego przychówku najlepszym był jak dotąd kupiony za 2.500 € og.EMPEROR AJEEZ (IRE) (z matki po Honour And Glory), który biegał dzielnie w wieku od 2 do 7 lat. Dwulatkiem (2012) z debiutu wygrał grupę (1 września), a w MRiRW kończył blisko czwarty (za Pillarem, Star Pokerem i They Call Me Red). W Mokotowskiej plasował się trzeci (za Pillarem i They Call Me Red). Po zimowej przerwie nieduży i bardzo przypominający typem swojego ojca Emperor Ajeez zdobył Nagrody Strzegomia (od Hurricane Seven i Star Pokera) i Rulera (od Pillara i Star Pokera), a w Iwna był drugi do Pillara. W Derby w austriackim Ebreichsdorfie kończył szósty, a w Kozienic pokonał go rok starszy Lucky Peter. W Mosznej lepszym był tylko Star Poker, a w Criterium klacz Kalahari Dream. W kolejnym sezonie Emperor Ajeez wygrał obie te nagrody, a wiosną dekorowano go również szarfą Haracza. Wynik w tej ostatniej gonitwie powtórzył w wieku 5 lat. Sześciolatkiem zwyciężył w grupie i po raz drugi w Nagrodzie Mosznej, a siedmiolatkiem w Jaroszówki i Syreny. W stadzie (stacjonował w SK Kozienice) szybko padł z powodu morzyska, ale zdążył pokryć osiem klaczy, z których Chaitanya (October) poroniła, a w 2019 roku źrebięta urodziły DUROVA (IRE) (Soviet Star), Fair’N’Lovely (IRE) (Domedriver), Little Romance (IRE) (Bushranger) i Miracle Angel (IRE) (Kalanisi) – klaczki, natomiast RAAGA JAM (Jape), ELEGANT PRIDE (GER) (Lomitas) i KUNDALINI (Belenus) – ogierki.  

Kolejnym potomkiem ubiegłorocznego czempiona wśród ojców dwulatków, który trafił do kraju był Mourtajez (IRE) (Mr. Greeley) – kupiony za 12.000 € ogier nie imponował niestety zaletami eksterieru. Zadebiutował zwycięsko 31 lipca, w Nagrodzie Dakoty pokonały go Jules’s Dream, Kazaroza i Bush Brave, a sezon zamknął sukcesem w I grupie (Hipokratesa), wyprzedzając Kuriera. Trzylatkiem zaczął od drugiej lokaty w Strzegomia (do Velnelisa), ale w Rulera, choć blisko, to kończył dopiero ósmy (wygrał Bush Brave). Z powodzeniem brał za to udział w sprinterskich (1200m) dwukonnych meczach po prostej na berlińskiej bieżni Hoppegarten, a w wieku 4 lat wygrał jeszcze na Służewcu sprint III grupy.

Kupiony za 60.000 € EMPERRATO (IRE) (Docksider) dwulatkiem wygrał wyścig (4 listopada), ale ubiegłoroczny sezon nie przyniósł mu sukcesu. Koń pozostaje w treningu (zobaczymy go podczas tegorocznej Derby Gali) i ma na koncie wygraną tej wiosny gonitwę najniższej kategorii. Wreszcie Saga Arius (IRE) (Tiger Hill), który w minionym roku zaczął karierę trzylatkiem, nie zajmując płatnego miejsca szybko zniknął z bieżni.

Na zdjęciu: Finisz w Nagrodzie Efforty 2019. Od prawej: druga na celowniku I Belive In Angels, zwycięska Inter Royal Lady, ostatecznie piąta Jam Milorda, Sunmoonstar (czwarte miejsce), Raquel Fire (trzecia lokata) i ostatnia Decidela.  Fot. Edyta Twaróg.

Dla odmiany ubiegłoroczne dwulatki po Holy Roman Emperor prezentowały się bardzo dobrze. Biegały i zwyciężały trzy, a czempionat zapewniła mu niepokonana w 6 wyjściach INTER ROYAL LADY (IRE) (Ali-Royal). Kupiona za 25.000 € klacz nie miała sobie równych, wygrywając grupy oraz Nagrody Skarba, Dakoty, Ministra Rolnictwa i Efforty. Z identycznego nicku (od matki po triumfatorze Sussex St. G1 Ali-Royal) pochodzi wał. BEAUTY ONLY (IRE), który w torowym dorobku ma liczne milerskie sukcesy w Grupie 1, Grupie 2 i Listed w Hong Kongu czy Grupie 3 na 1800m we Włoszech. Z kolei ogier AMARILLO (IRE) (od matki po ojcu Ali-Royal ogierze Royal Academy) świetnie sobie radził w sprintach (1200-1500m) na bieżniach Niemiec, Anglii, Francji i Włoch. W stadzie na razie nie błyszczy (pierwsze dwulatki pozostały przed rokiem bez zwycięstwa), a w tym sezonie mamy szansę zobaczyć w akcji jego syna – og. Nomen (od Nomentana po Jape) hod. SK Iwno. Kibice intensywnie eksploatowanej dwulatką Inter Royal Lady mają nadzieję, że jej jesienna kontuzja minęła już bez śladu i że trzylatką klacz będzie równie skuteczna, nawet jeśli jej domeną miałyby się okazać wyłącznie gonitwy flyerskie. Jej matka FEARN ROYAL wygrała 5-latką Listed na 1400m w Irlandii, gdzie w tym samym roku plasowała się druga w Grupie 3 na 1500m. Starszy brat czempionki ubiegłorocznych dwulatków – wałach SHABRA EMPEROR pierwszy sukces zanotował dopiero czterolatkiem, a najlepiej radził sobie na dystansie 1400m, głównie w handicapach i na bieżniach „all-weather”. Z rodziny pochodzi też kapitalny francuski sprinter MARCHAND D’OR - Darley July Cup G1, Qatar Prix de l'Abbaye de Longchamp G1, czy trzykrotnie Prix Maurice de Gheest G1.

Wiosna 2020 pokazała, że ze strony rówieśniczek nie grozi INTER ROYAL LADY żadne niebezpieczeństwo. Błyskotliwa, emanująca spokojem klacz, bez kłopotu skompletowała dublę Wiosenna – Soliny. Wcześniej równie łatwo pokonała trzyletnie ogiery w Strzegomia i w Derby będzie pierwszą faworytką publiczności. Wprawdzie nie wiadomo jeszcze jakie jest jej dystansowe optimum (rodowód wskazuje, że mila, jednak w wyścigach biegają konie, a nie ich „papiery”), ale imponująca seria 9 kolejnych wygranych ma realne szanse powiększyć się do 10. Miękka bieżnia (raczej takiej nie będzie 19 lipca) mogłaby „zabrać” jej trochę szybkości, świetnie znająca ją amazonka (bliska tytułu dżokeja Joanna Wyrzyk) może też nie wytrzymać presji (wszak być pierwszą kobietą w historii, która wygrywa Derby dla koni pełnej krwi, to wyczyn nie lada), a ewentualna walka na finiszu byłaby dla Inter Royal Lady czymś zupełnie nowym (dotąd nie spotkała rywala, który by ją do tego zmusił!), ale… to tylko gdybanie. Absolutna dominacja w roczniku sprawia bowiem, że najprawdopodobniej wspomniane czynniki kompletnie nie będą miały znaczenia.

Na zdjęciu: Lista startowa rozgrywanej tradycyjnie pod patronatem Polskiego Związku Hodowców Koni Pełnej Krwi Angielskiej Nagrody Efforty 2019 z programu wyścigowego.

Urodziwy Gran Emperor (IRE) (Galileo) kosztował 16.000 € i po sukcesie w debiucie (29 czerwca) kończył trzeci w Skarba, by w listopadzie wygrać Nagrodę Calderona (I grupa). Reprezentuje on identyczne połączenie krwi, co og.LEITIR MOR (IRE), który dwulatkiem (2012) zaliczył aż 12 (!) startów  w Irlandii i Anglii, zwyciężając dopiero 9 września. Plasował się jednak 7xII (Phoenix St. G1, Dewhurt St. G1) i 3xIII (National St. G1). Trzylatkiem zdobył jeszcze Grupę 3 w Irlandii na 1400m.  Z kolei wałach RICH TAPISTRY (od matki po Sadler’s Wells – ojcu Galileo) preferował dystans 1200 metrów, na którym sięgnął po Grupę 1 w USA, dwukrotnie Grupę 3 w Dubaju i Listed w Hong Kongu. Matka Gran Emperora nie biegała, ale jest półsiostrą dzielnego dwulatka, używanego z powodzeniem w hodowli og. GUTAIFAN (Dark Angel) – w polskim rankingu 2019 zajął 38 miejsce.

Tegoroczne wyścigi Gran Emperora to klasyczna sinusoida. W Strzegomia (wziął na siebie ciężar prowadzenia) wypadł blado i w dodatku padł ofiarą karambolu. Zmiana jeźdźca i taktyki (finiszował „do koni”) przyniosła dobry skutek – drugi w Rulera. W Iwna ogier nie zaistniał – szósty, tracąc około 7 długości do zwycięzcy. W rezultacie w Derby nie będzie wymieniany wśród faworytów.

Krnąbrna LA FACTRICE (GB) (Singspiel) kupiona za 67.000 gwinei w czterech występach była raz pierwsza i dwukrotnie druga. Podczas Derby Gali samotnie stawi czoła starej gwardii w wyścigu grupowym.

Drugi w rankingu reproduktorów uplasował się DANDY MAN (IRE). Lider jego trzykonnej stawki – kupiony za 10.000 GBP - FIBURN F (IRE) (Bushranger) w 6 startach był 2xI, w tym w Mokotowskiej i 4xII (Skarba, Dakoty, MRiRW), każdorazowo pokonany jedynie przez Inter Royal Lady. Ogier trenuje i biega już we Francji, gdzie na prowincji (na bieżniach na każdą pogodę) był w styczniu drugi na milę, a 9 lutego kończył ósmy (blisko, ale bez szans na finansową zdobycz) w Listed na tym samym dystansie, zarabiając w sumie 8.360 €. Jego tegoroczny bilans uzupełniają jeszcze trzecia lokata z Tuluzy (9 marca) na 1200m (wygrał 4.200 €), 14 miejsce (pod najwyższą wagą w 17-konnym polu) w milerskim handikapie na Longchamp, drugie miejsce (przegrał ledwie o łeb) w gonitwie sprzedażnej w Vichy (1600m) oraz 7 pozycja (1600m, handicap) na bieżni Nass  w Irlandii, dokąd wyemigrował pod koniec maja. Z identycznego co on nicku, pochodzi należąca do stajni Godolphin klacz LA PELOSA (IRE) – pierwsza w milerskiej, zarezerwowanej dla płci pięknej Grupie 1 w USA (Natalma St.).

Najniższy stopień podium zajął rezydent Stadniny Długosiodło państwa Gorczyców – ENJOY THE SILENCE (IRE). W drugim roczniku jego źrebiąt znalazło się czworo zwycięzców hodowli Gabrieli, Karoliny i Roberta Gorczyców.  TORQUIST jest synem zwyciężczyni Nagrody Efforty – własnej hodowli klaczy TIJA (po Jape), a JAM MILORDA to również wnuczka og.Jape (po Alleged) i półsiostra pierwszej w Wiosennej JAM JULIETTY. EUPHORIA GIRL jest z kolei córką szybkiej ENDORPHIN (IRE) (Whipper), która biła rówieśniczki w Cardei i Wiosennej, a urodzony we Francji SEA OF SILENCE (FR) pochodzi od wyjątkowo dzielnej matki – kl. ELECTRA DEELITES (GB) (With Approval), która odnosiła sukcesy w Próbnej, Cardei, Efforty, Soliny i Oaks w Bratysławie, a w Skarba, Wiosennej, Derby i Liry mijała celownik druga.

Lidera tej stawki – ogiera Torquist w Derby nie zobaczymy, ale ma on już na tegorocznym koncie dwie wygrane w I grupie: w Handicapie Otwarcia (1600m) i Nagrodzie Green Maestro (1400m). O jego linii żeńskiej pisaliśmy na naszej stronie tu.

Jak widać całe ubiegłoroczne podium rankingu ojców dwulatków należy do przedstawicieli wywodzących się z rodu Northern Dancer’a poprzez ogiery Danzig i Danehill. Postawa drugiego rocznika po Enjoy The Silence to duża, pozytywna niespodzianka, tym bardziej że tym razem ogier okazał się najlepszy z reproduktorów stacjonujących w kraju.

Czwarty na liście RUTEN (USA) miał troje dwuletnich zwycięzców wyhodowanych w SK Iwno (Golejewko). DAGORA (Jape) to siostra zdobywczyni partynickiego czempionatu trzylatków w płotach z sezonu 2017 – DALLINY, a przy tym wnuczka urodziwej i dzielnej DAGHARY (Revlon Boy; Soliny, Oaks). Z kolei KSIĄŻĘ PERSJI (Belenus) jest wnukiem ogłoszonej Koniem Roku 2004 KRÓLOWEJ ŚNIEGU (Don Corleone; Oaks, St.Leger). Największe nadzieje budzi jednak przyszłość ogiera NEVERLAND (Jape), który też jest wnukiem zwyciężczyni Oaks – klaczy NECHEMIA (Enjoy Plan) i jako jedyny z tego grona wygrywał na Służewcu.

Neverland będzie jednym z trzech uczestników Derby 2020 wyhodowanych w kraju, ale jedynym wywodzącym się z silnie ugruntowanej w Polsce linii żeńskiej. Podczas inauguracji sezonu kończył piąty, startując grupę niżej w Nagrodzie Generała Władysława Andersa (III grupa, 1800m), po czym minął celownik drugi (korzystał z ulgi wagi) w Memoriale Jerzego Jednaszewskiego (I grupa, 2200m). Premiowana lokata byłaby dużym sukcesem syna nieoczekiwanego derbisty z nietypowego sezonu 2008. Trzymajmy kciuki!

Piąty plasuje się w rankingu OCTOBER (USA). Na ten wynik najsolidniej zapracowały: półsiostra KUNDALINI (Belenus; Soliny, Oaks, Widzowa, Kozienic, St.Leger, SK Krasne), druga w Cardei – Kalinda (Croco Rouge) oraz młodszy brat NOBLE EAGLE’a (Intensa, Kozienic) i półbrat NEO (Ecosse; Sac-a-Papier) – NOBLE PRINCE (Jape). Trzeci punkt zdobyła pobudliwa, choć chyba nie aż tak jak jej matka DUROVA (Haracza, Przedświta) – DECIDELA (Soviet Star). Hodowcą całej trójki jest Kishore Mirpuri.

Jeszcze jednym przedstawicielem rodu og.Danehill jest szósty w zestawieniu „australijczyk” EPAULETTE (AUS). Jego córka, kupiona za 3.000 € RAQUEL FIRE (IRE) (Rip Van Winkle) nie ma zgłoszenia do sezonu 2020, ale dwulatką wygrała dwie gonitwy, w tym Nagrodę Cardei, a w Efforty kończyła trzecia.

Dający wczesne konie ECOSSE (FR) zanotował dobry wynik (siódme miejsce) za sprawą zwycięzcy Nagrody Intensa - ogiera SEWERUS (Kheleyf) hodowli Beaty Olkowskiej, który jest znacznie bardziej udany (eksterier, dzielność) od starszego 3/4 brata STORIUSA (po Prince Of Ecosse). Grupę wygrała również klacz FRANTIC (One Cool Cat) hodowli Pawła Krakowiaka, która w dystans 2000m ruszy jako pierwsza faworytka Nagrody Novary (I grupa, trzyletnie klacze) podczas otwarcia tegorocznej Derby Gali.

Sewerus pokazał się z dobrej strony zarówno w Rulera, gdzie do końca walczył o premiowaną lokatę (ostatecznie dość blisko szósty), płacąc za brak wiosennego przetarcia, jak i w Iwna – tu zameldował się trzeci. To z nim związane są największe nadzieje sympatyków koni wyhodowanych w Polsce. Czy delikatny ogier potrafi je spełnić?

Intensywny sezon ma za sobą potomek ósmego w klasyfikacji, tak jak October syna Kingmambo, ogiera ARCHIPENKO (USA). Interesujący Greek Getaway (GB) (Lear Fan) kosztował 3.500 €, a przed rokiem zwycięsko przeszedł przez obie grupy, był drugi w Mokotowskiej, trzeci w Ministra Rolnictwa, a czwarty w Skarba i Dakoty. Jego matka wygrała trzylatką milerski sprawdzian dla klaczy (Listed) w Niemczech, a syn półsiostry (po Stormy Atlantic) – TIME WARP (po Archipenko!) ma w dorobku wygrane w Grupie 1 w Hong Kongu.

Drugi rocznik po ubiegłorocznym czempionie – ogierze STAR POKER (IRE) nie był już tak udany jak premierowy, co uplasowało urodziwego reproduktora na miejscu dziewiątym. Zwycięstwa odniosły – sprzedany na jesiennej aukcji kraśnieński SADANG (Great Lakes) i jego krajan TARKAN (Fly To The Stars).

Czołową dziesiątkę zamyka ALANDI (IRE), który tę lokatę zawdzięcza obiecującej I Belive In Angels (Royal Court) hodowli Fortum Michał Romanowski. Zinbredowana 3x3 na og.Sadler’s Wells oraz 4x4x5 na jego ojca og.Northern Dancer klacz w 4 startach zwyciężyła w obu grupach i plasowała się dwukrotnie druga, w tym w Efforty. Jej kibice mają nadzieję, że po kontuzji córka dzielnej IRKUCJI (Wiosenna, Soliny, Oaks, SK Krasne, Pink Pearla) szybko wróciła do pracy.

Z pierwszej grupy rozpocznie tegoroczne zmagania kupiony za 3.000 € ogier High In Dancer (IRE) (New Approach), który dwukrotnie bił konkurencję. Syn jedenastego w rankingu MAWATHEEQ (IRE) plasował się ponadto drugi w Nemana i trzeci w Mokotowskiej, a tylko w Dakoty nie zajął premiowanego miejsca. W jego rodowodzie uwagę zwraca inbred 3x4 na klacz HEIGHT OF FASHION – świetną, niepokonaną dwulatkę, a później matkę pięciorga zwycięzców Pattern - ogierów NASHWAN, UNFUWAIN, NAYEF, ALWASMI i klaczy SARAYIR.

High In Dancer w tym roku dwukrotnie (pod wagą wieku) plasował się czwarty w I grupie (w Irandy na 2000m i Memoriale Jerzego Jednaszewskiego na 2200m), demonstrując jednak zwyżkę formy. Jeśli zrobił dalsze postępy i „krew przemówi” może postara się w Derby o niespodziankę?

Z pierwszego rocznika po świetnym milerze NIGHT OF THUNDER (IRE) (dwunasty na liście) pochodzi wylicytowany za 7.500 € ogier NIGHT TORNADO (GB) (Sea The Stars), który z debiutu był trzeci, po czym wygrał grupę i sięgnął po szarfę Nemana. Ogier zinbredowany 4x3 na klacz URBAN SEA (czterolatką wygrała Prix d’Arc de Triomphe, a w stadzie urodziła GALILEO i SEA THE STARS) na pewno skupi na sobie baczną uwagę obserwatorów.

Night Tornado wymieniany jest w gronie pretendentów do czołowych lokat w Derby 2020. Prowadzony do walki o Błękitną Wstęgę klasyczną ścieżką, w Strzegomia był czwarty, w Rulera trzeci, a w Iwna drugi, więc prawem serii wydawać się może, że teraz wreszcie przyszła pora na wygraną. Wydaje się, że ogierowi służy wydłużenie dystansu i zdecydowanie elastyczna bieżnia.

Trzynasty uplasował się NATHANIEL (IRE), na co zapracował kupiony za 38.000 € NIGHT THUNDER (Rainbow Quest). Ogier regularnie punktował, by wygrać dopiero pod koniec września, a następnie zamykał pięciokonną stawkę w Mokotowskiej. Inbred 3x3 na og.SADLER’S WELLS przywodzi na myśl klacz ENABLE, a jego druga matka jest półsiostrą znakomitego stayera, użytego w hodowli MILLENARY.

Pozostający troszkę w cieniu przygotowywanej w tej samej stajni liderki rocznika Night Thunder, w sezonie 2020 nie zaznał goryczy porażki, bijąc rówieśników w Nagrodach Irandy i Iwna. To bardzo dobry prognostyk na Derby, choć silny, wymagający mocnej jazdy ogier nie jest tak błyskotliwy, jak Inter Royal Lady. Ostatnio na finiszu zbaczał do bariery, ale w siodle ma rutynowanego dżokeja, więc mimo, że stawka jest tym razem liczniejsza (12 koni), to trzeba się z nim poważnie liczyć.

Znany ze Służewca SILVANER (GER) zadebiutował trzykonną stawką dwulatków, zajmując czternastą lokatę w naszej tabeli. Najlepszym z nich okazał się Airy Boy (Desert King) hodowli Elwiry Krakowiak, który wygrał dwukrotnie i plasował się trzeci w Nagrodzie Intensa.

Urodziwy i utalentowany Airy Boy jest trzecim muszkieterem wyhodowanym w kraju. Był też tej wiosny dwukrotnie trzeci (Irandy, Memoriał Jerzego Jednaszewskiego), ale nie tracił wiele do  rówieśników, którym w obu przypadkach dawał po kilka kilogramów, samemu startując pod wagą wieku. Gdyby po Derby w jego performances pojawiła się kolejna „trójka”, sprawiłby wiele radości swoim opiekunom i kibicom. Kto wie?

Piętnastego ZAZOU (GER) rekomendują rezultaty ogierka Don Zou (Don Corleone) hod. Henryk Kopel, który po sukcesie na początku sierpnia, mijał celownik trzeci w Dakoty i czwarty w Mokotowskiej.

Kolejny w rankingu (szesnasty) jest EXCITING LIFE (IRE). Najlepiej spisała się TAMOOLA (Mamool) hodowli Sabiny Plavac, która wygrała z debiutu i była trzecia w I grupie. Jej charakterna matka była dobrą dwulatką, a półsiostra - druga w Criterium, flyerka Time of Dream (Ajvaz Dream) biegała bardzo solidnie.

MUKHADRAM (GB) pozycję siedemnastą zawdzięcza niepobitemu w dwóch wyjściach ogierowi TIMEMASTER (FR) (Oratorio). Kupiony za jedyne 1.000 €, reprezentant drugiego rocznika, będzie mieć zapewne w nadchodzącym sezonie spore grono sympatyków.

Mimo, że dwulatkiem nie bił zbyt wymagającej konkurencji, Timemaster zademonstrował tej wiosny spore możliwości. Zaczął od drugiej lokaty w Strzegomia, ale przegrana z Inter Royal Lady ujmy mu nie przynosi. W Rulera nie miał sobie równych, natomiast w Iwna został skaleczony po starcie i choć na początku prostej zdawał się mieć szanse nawet na zwycięstwo, to nie wziął udziału w decydującej rozgrywce i ukończył piąty. W Derby będzie wymieniany w gronie faworytów.

Dwudziesty trzeci w rankingu jest ZANZIBARI (USA), na którego wynik zapracował PETIT (FR). Ogier, który kosztował 11.000 €, po serii niższych płatnych lokat, doczekał się wygranej w piątym wyjściu pod koniec października. W pierwszej grupie (Hipokratesa) lepszym okazał się tylko Timemaster. W tym roku zmienił trenera i korzystając z ulgi wagi plasował się drugi w Irandy, by sięgnąć po sukces w Memoriale Jerzego Jednaszewskiego. Premiowana lokata w Derby na pewno byłaby najlepszy, osiągnięciem w jego dotychczasowej karierze.

Lokatę trzydziestą czwartą w ubiegłorocznym rankingu zajmuje AMERICAN POST (GB). Jego syn, kupiony za 22.000 € Hipop de Loire (FR) biegał tylko dwukrotnie dwulatkiem, zajmując w dość przeciętnym towarzystwie miejsca drugie i pierwsze. Sezon 2020 zaczął od wygranych w III i II grupie na 1800m, by w Nagrodzie Iwna minąć celownik na pozycji czwartej. W Derby wydaje się kandydatem do jednej z eksponowanych pozycji, ale czy pretendentem do tronu? Zobaczymy.

Dopiero czterdziesty dziewiąty w klasyfikacji jest czempion tej kategorii z 2018 i drugi przed rokiem – PLANTEUR (IRE). Ojca tak dobrych dwulatków jak Xawery czy Plantea reprezentował jedynie wylicytowany za 15.000 € PROLETARIUS (FR), który w 6 startach nie potrafił jednak pokonać rówieśników dwulatkiem. W tym sezonie był drugi i pierwszy w handicapach niskiej kategorii na 1600 i 2000m, po czym liderował stajennym kolegom w Iwna. Również w Derby ma być podobno pacemakerem, więc jego dobry wynik byłby sensacją. Tym bardziej, że jako jedyny w stawce nie zwyciężał dwulatkiem, a to, jak uczy praktyka, poważna przeszkoda w drodze po Błękitną Wstęgę.

 

Na zdjęciu tytułowym autorstwa Moniki Metzy-Jodłowskiej - jedyna klacz w 12-konnej stawce Derby 2020 - pierwsza faworytka INTER ROYAL LADY.