5 09 2020

DASTIN – ojciec SONETA


Bez pełnej krwi ani rusz!

Kategoria: Wyścigi i hodowla
Napisał: folbluty

W połowie sierpnia BARTŁOMIEJ KWIATEK powożący śląskim ogierem SONET (Dastin xx - Sorbona po Bojkot) hodowli Stada Ogierów Książ wraz luzakiem Renatą Komperdą po raz kolejny wywalczyli Złoty Medal Mistrzostw Polski w Powożeniu Zaprzęgami Jednokonnymi. Przypomnijmy, że w 2018 roku aktualni mistrzowie kraju  zdobyli Złoty Medal Mistrzostw Świata w Powożeniu Zaprzęgami Jednokonnymi indywidualnie, a także brązowy medal drużynowo – zawody odbyły się w Kronenbergu  w Holandii.

Jak widać reproduktory pełnej krwi wciąż „robią dobrą robotę”, ulepszając inne rasy. Szczególnie cieszy fakt, że dotyczy to ogiera czołowego wyhodowanego w kraju. Dlatego też przypominamy sylwetkę ogiera DASTIN

Ciemnogniady syn ogiera Professional od klaczy Datura po Valiant Heart urodził się 26 marca 1998 roku, a jego hodowcą jest Marian Pokrywka. DASTIN biegał 2-4 letnim, w treningu Andrzeja Walickiego, 14 razy: 3xI, 4xII (Memoriał dr. Aleksandra Falewicza – płoty), 1xIII, 4xIV (Iwna), 1xV (St.Leger), 1xbm (Derby), wygrał 17.20 zł. W handikapie generalnym otrzymał noty: 3-letnim 76kg i 4-letnim 72kg. Debiutował dwulatkiem bardzo późno, bo w połowie listopada i zajął trzecie miejsce. Trzylatkiem wygrał trzykrotnie i tylko w Derby nie zajął płatnego miejsca (był siódmy, tracąc około 5 ½ długości do zwycięskiej klaczy Kombinacja). Czterolatkiem startował trzykrotnie i zawsze plasował się drugi, w tym w płotowym Memoriale dr. Aleksandra Falewicza. Ostatni jego występ na wyścigowej bieżni miał miejsce w czerwcu 2002 roku.

Dastin nie był koniem Derby-klasy, chociaż próbował swoich sił z czołówką rocznika, m.in. czwarty w Nagrodzie Iwna i piąty w klasycznym St.Leger. Nie był chyba koniem trudnym do jazdy, bo dosiadali go różni jeźdźcy (głównie dosiadający wówczas koni na pierwszą rękę u Walickiego - dżokej Janusz Kozłowski) i jak widać z kariery, zwykle z dobrym skutkiem.

Nasz bohater to rok młodszy brat ogiera DAGLASS, który wygrał Nagrodę Doris Day i był drugi w Derby do trójkoronowanej klaczy Dżamajka. Dwa lata starsza półsiostra Dastina – klacz DŻAKARTA (po Aprizzo) – zwyciężczyni 4 gonitw dała zdobywcę Potrójnej Korony (Rulera, Derby, St.Leger) w sezonie 2005 ogiera DŻESMIN (po Professional). Trzy lata starsza półsiostra Dastina – DORISSA (po Venecuela) sama wygrała tylko jedną gonitwę, ale urodziła klacz DŻANGARA (po Professional), która zwyciężyła w Nagrodach Ministra Rolnictwa (dwulatką) i Wiosennej (trzylatką).

Hodowca Dastina – Marian Pokrywka to jeden z pionierów prywatnej hodowli koni pełnej krwi w kraju, który swoją przygodę z hodowlą zaczął od zakupu w połowie lat 80 tych, w kierowanej przez Romana Krzyżanowskiego SK Jaroszówka klaczy Magdala (po ogierze River Chanter – od jego imienia pochodzi nazwa jeleniogórskiej stadniny państwa Pokrywków), po czym z tej samej stadniny kupił też klacz DARIELLA (Dakota – Domenica po Torpid i Dolores po Negresco), która sama nie biegała, ale pokryta w SK Strzegom, urodziła w 1989 roku klacz DATURA (po Valiant Heart). Ta biegała dzielnie (podobnie jak Dastin trenowana przez Andrzeja Walickiego) i wytrwale bo 2-4 letnią i w 22 startach była 7xI, 1xII, 3xIII, 4xIV, a płatnych miejsc nie zajmowała w Nagrodach Liry (Oaks), SK Krasne, Golejewka i Widzowa.

Starszy półbrat  Darielli – DRESDEN (po Conor Pass) po przeciętnej karierze torowej był w Jaroszówce odważnym i dzielnym „wukakawistą”, odnoszącym sukcesy, także międzynarodowe, pod Rafałem Chojnowskim. Młodsza półsiostra Darielli – DROSERA (po Dixieland) dała zwycięzcę pięciu wyścigów, w tym Nagród Sac-a-Papier i Jesiennej - og.DRUZUS (po Winds of Light). Babka Darielli – DOLORES (Negresco – Dobrawa po Aquino i Dogaressa po Rapace i Croix d’Augas po Rodosto) wygrała Wielką Warszawską, Oaks, Kozienic i SK Krasne. Jej siostrą była klasowa DRIADA (Wielka Warszawska i Pragi na Mityngu Krajów Demokracji Ludowej w Budapeszcie w 1970 roku).

Z rodziny założonej przez urodzoną we Francji, a sprowadzoną do Polski w 1947 roku klacz Croix d’Augas pochodzą także tak dzielne konie, jak derbista DURAND (Juror – Dunkierka po Pyjama Hunt), użyte w hodowli ogiery DOG, DERSŁAW i DNIEPR (dwa pierwsze boksy czołowych zajmowały w Bułgarii, gdzie zostały eksportowane), a także DEAUVILLE, czy klacze DESNA, DESDEMONA, DOBRA RADA i biegająca z powodzeniem za południową granicą DERBISTKA. Nie można też nie wspomnieć ogiera CYPR (Łeb w łeb – Croix d’Augas po Rodosto), który był drugi w Derby 1952 roku (½ długości do ogiera Wizjer) i drugi w Nagrodzie Moskwy na Mityngu KDL w Warszawie (szyję za ogierem Detvan z Czechosłowacji), a po karierze krył (krótko) w Widzowie i Strzegomiu.

Marian Pokrywka ojca Dastina – ogiera PROFESSIONAL (po Sadler’s Wells) pozyskał z Włoch, przy pomocy dobrze znanego w Polsce kupca polskich koni (tak pełnej jak i półkrwi) Ettore Simonazzi’ego, w drodze wymiany za swojej hodowli ogiera DELPHIR (Kastet – Delfina po Conor Pass i Dolores), który wygrał w 1995 roku Nagrodę Doris Day. Matkę Delphira – klacz DELFINA (pochodzącą z tej samej rodziny co Dastin) kupił natomiast w Golejewku.

Warto podkreślić, że wymienione wyżej konie wyścigowe z tej linii żeńskiej zostały wyhodowane w różnych stadninach – Golejewku (Cypr, Dog, Dersław, Dolores, Driada, Desna, Dniepr, Deauville, Delfina), Jaroszówce (Dresden, Druzus, Dariella), Strzegomiu (Desdemona, Dobra Rada, Derbistka), Stubnie (Durand) i oczywiście w Stadninie River Chanter Mariana Pokrywki (Dastin, jego matka Datura i brat Daglass oraz Dżesmin i Dżangara).

Na zdjęciu: Mistrzowie Polski 2020 w Powożeniu Zaprzęgami Jednokonnymi. Fot. Justyna Kwiatek/www.winners100gwiazd.pl