MISTRZOSTWA ŚWIATA MŁODYCH KONI W WKKW

We Francji zakończyły się Mistrzostwa Świata Młodych Koni w WKKW

Kategoria: Dobre, bo polskie
Napisał: folbluty

W miniony weekend (20-23 października) we Francji zakończyły się Mistrzostwa Świata Młodych Koni we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego. Zawody odbywają się w urokliwym Lion D'Angers, oficjalnie od roku 1985 i do tej pory uczestniczyło w nich 2328 koni.

Rywalizacja przebiega w dwóch kategoriach wiekowych - 6 i 7-letnich. W przeciwieństwie do MŚMK w innych dyscyplinach jeździeckich startują tu nie tylko potencjalnie najlepsze młode konie, ale także najlepsi zawodnicy świata.

Konie 6-letnie rywalizują na poziomie CCIYH1*, a 7-letnie CCIYH2*.   W kategorii koni 6-letnich Polskę reprezentował m.in. wałach pełnej krwi angielskiej MOONSHINE (Fly To The Stars – Madera po In Camera) hodowli Janusza Szweycera, własności Mikołaja Reya. Niedużego, ale urodziwego, skarogniadego zwycięzcę jednej gonitwy w wieku dwóch lat, w konkursach jeździeckich dosiada Michał Hycki.

W Lion d’Angers para ta pokonała kros bez punktów karnych, ostatecznie zajmując w zawodach 32 miejsce na 35 sklasyfikowanych (5 nie ukończyło). Duet Moonshine - Hycki startował także w tym roku w Mistrzostwach Polski Młodych Koni w WKKW w Strzegomiu, zajmując ostatecznie 5 miejsce (74.8 pkt.).

W Lion D'Angers kategorię koni 6-letnich wygrał Fire Fly KWPN (Zavall VDL - Wiltura po Corland) dosiadany przez Christophera Burtona (44.2 pkt./ wygrana to 5.700 €). Australijski jeździec zajmuje obecnie 3 miejsce wśród najlepszych zawodników WKKW na świecie (wg rankingu FEI).

W klasie koni 7-letnich ostatecznie zostało sklasyfikowanych 51 par. Wygrała holsztyńska Weisse Duene (Clarimi - Esprit V/ Romino) dosiadana przez jedną z najlepszych zawodniczek tej konkurencji Ingrid Klimke (36,9 pkt./ wygrana to 9.400 €).

Osiem par nie ukończyło zawodów, a wśród nich małopolski Poker dosiadany przez Artura Społowicza. Polską hodowlę półkrwi reprezentował też brat dobrze znanego Banderasa - Barbados sp (Moravia westf. - BABILONIA xx/ Jape) hodowli Romana Drabińskiego. Barbados z wynikiem 56.5 pkt. ukończył zmagania na 16 pozycji, a dosiadany był przez niemieckiego zawodnika, zajmującego 15 miejsce w aktualnym rankingu FEI - Andreasa Dibowskiego, który pełni także funkcję trenera polskiej kadry WKKW.

BABILONIA (biegała w wieku 2 lat bez sukcesów) jest córką znakomitego w stadzie ogiera JAPE, którego potomstwo odnosiło też liczne sukcesy międzynarodowe w gonitwach z płotami i przeszkodami. Ojciec jej matki – REFORM to brat kryjącego w Polsce ogiera CLUB HOUSE, którego syn - CZYNEL (od Czilla po Szafir) był użyty w krajowej hodowli koni sportowych, a inny, dzielny wyścigowo syn - BARNAUŁ (od Barmanka po Doryant) uzyskał licencję Związku Holsztyńskiego. Z kolei trzecia matka Babilonii – VIVE LA REINE (Vienna – Noble Lassie po Nearco) to siostra zwycięzcy Prix de L’Arc de Triomphe, a następnie reproduktora - VAGUELY NOBLE.