W poniedziałek, 3 października minęło dokładnie 20 lat
W poniedziałek, 3 października minęło dokładnie 20 lat od dnia, w którym Międzynarodowa Komisja Ksiąg Stadnych uznała Polską Księgę Stadną Koni Pełnej Krwi Angielskiej.
To wielkiej wagi wydarzenie przeszło wówczas niemal bez medialnego echa. Na łamach wydawnictwa „Z m. do m. – wyścigi konne” (niedziela, 27 października 1996 roku, 77 dzień wyścigowy sezonu) pisał o nim Andrzej Szydlik.
Z okazji jubileuszu warto przypomnieć Jego tekst w całości: „Starania o uznanie Polskiej Księgi Stadnej trwały od wielu lat. Ostatnimi czasy prace nabrały ogromnego tempa. Sprawdzono i doprowadzono pochodzenie wszystkich koni do ksiąg uznanych – w przygotowaniu tych materiałów dużą pracę wykonał pan Krzysztof Wolski – a biorąc pod uwagę historyczne uwarunkowania (dwie wojny) było to zadanie niezwykle trudne. Została przeprowadzona kilkakrotnie szczegółowa kontrola dokumentacji Polskiej Księgi Stadnej, sposobu jej prowadzenia, przepisów i na końcu weryfikacja rodowodów. Kontrole i weryfikacje przeprowadził przedstawiciel Międzynarodowej Komisji Ksiąg Stadnych dr Devolz. I wreszcie stało się. W dniu 3 października br. w Newmarket Międzynarodowa Komisja Ksiąg Stadnych, której przewodniczył Lord Weatherby, działająca w ramach Międzynarodowej Federacji Władz Wyścigowych, podjęła decyzję o uznaniu Polskiej Księgi Stadnej (Polish Stud Book). Odtąd nasza Księga Stadna jest traktowana na równi z Księgami Stadnymi takich państw jak Anglia, Francja, Włochy, USA, czy Niemcy. Znalezienie się w tym doborowym towarzystwie jest jednocześnie przełomowym momentem dla naszej hodowli, gdyż bez żadnych ograniczeń stwarza możliwość wykorzystania w hodowli innych krajów ogierów i klaczy pochodzących z Polski, a także umożliwia nadal udział naszych koni w wyścigach na całym świecie, bowiem obecnie konie wpisane do ksiąg stadnych nie uznanych, nie mają prawa startu w większości krajów zachodnich. Decyzja Międzynarodowej Komisji Ksiąg Stadnych, która zapadła w Newmarket jest także dużym osobistym sukcesem – kontynuującej od 16 lat pracę nieżyjących już, wybitnych fachowców, pani Marii Schuch i pani Krystyny Molendowej – redaktorki Polskich Ksiąg Stadnych pani Krystyny Karaszewskiej, której tą drogą składamy serdeczne gratulacje.”
Pracownikom i Współpracownikom Redakcji Ksiąg Stadnych składamy serdeczne podziękowania i gratulacje. To Ich zaangażowanie i żmudna praca sprawiły, że minęło właśnie 20 lat od dnia, w którym, co godne specjalnego podkreślenia, wszystkie (!) polskie linie zostały uznane. Ich fachowość była i jest gwarancją przestrzegania międzynarodowych standardów niezbędnych do tego, aby Polska Księga Stadna niezmiennie cieszyła się statusem księgi uznanej.
Akwarela Irenuesz Kozłowski.