2 06 2017

DERBY - PIERWSZE SKREŚLENIE


Po pierwszym skreśleniu na liście kandydatów do tegorocznej Błękitnej Wstęgi pozostały 24 konie

 

Kategoria: W kraju
Napisał: folbluty

Po pierwszym skreśleniu na liście kandydatów do tegorocznej Błękitnej Wstęgi pozostały 24 konie. W tym gronie jest gość z Niemiec – ogier PRIME PROJECT (Jukebox Jury), który karierę zaczął 2 maja we Francji (Lyon la Soie) w gonitwie kategorii D (Prix Ammonius) na dystansie 1800m. W wyścigu dla 3-letnich ogierów i wałachów z pulą nagród 16.000 EUR zajął miejsce piąte (wygrał 800 EUR), tracąc do zwycięzcy 7 długości. A w 6-konnej stawce najlepszym był Prime Time (Pivotal) w czasie 1’54.75”.

W Derby polską hodowlę mają szansę reprezentować klacz NAGRODA (Ruten), którą zobaczymy w najbliższą sobotę (10 czerwca) w Nagrodzie Soliny oraz osiem ogierów. Z nich KURIER (Nowogródek), DEFINITION (Arithmancer) i INCOGNITO (Suteki Shinsukekun) sprawdzą formę w Nagrodzie Iwna (11 czerwca), a MAGNETIC (Roulette) wraz z rozpoczynającym sezon TUDEMONEM (Suteki Shinsukekun) zmierzą się z rówieśnikami w gonitwie III grupy na 2000m. ALBAICIN (Sorbie Tower) i PERCY (Ecosse) niedawno rywalizowały w Memoriale Jerzego Jednaszewskiego (28 maja, I grupa, 2200m), zajmując miejsca piąte i siódme. Z kolei SPASSKI (Jukebox Jury) dość niespodziewanie rozstrzygnął na swoją korzyść gonitwę III grupy na 1800m (27 maja).

Nie tylko liczebną przewagę mają jednak konie importowane. Niepokonana w tegorocznych startach (Dżamajki, Wiosenna) – MONA KERBILI (FR) (No Risk At All), progresująca SHANTARAM (SPA) (Gentlewave) i wciąż nieco zagadkowa GRESHNITSIA (FR) (Redoute’s Choice) wystartują w Nagrodzie Soliny. O szarfę w Nagrodzie Iwna (Przychówku) powalczą natomiast: zwycięzca Rulera – BUSH BRAVE (IRE) (Bushranger), dwukrotnie pierwszy na 1800m (III i II grupa) – POLISH SPIRIT (IRE) (Dalakhani) i zdobywca Nagrody Strzegomia – VELNELIS (IRE) (Harbour Watch), któremu „nie złożył się wyścig” w milerskim klasyku. W głównej próbie przed Derby wystąpią także JULES'S DREAM (IRE) (Red Rocks) i LARGO FORTE (GB) (Rip Van Winkle). W najbliższą niedzielę, ale w II grupie na 2000m zobaczymy w akcji ogiery: dobrze prezentującego się BLUE CONNOISSEUR (IRE) (Art Connoisseur), INDIGO OCEAN (FR) (Falco), który ma na koncie dwa nieudane tegoroczne występy oraz INVINCIBLE GUNNER (IRE) (Frozen Power) – ten nie sprostał roli faworyta w Memoriale Jerzego Jednaszewskiego (kończył szósty).

A tę ostatnią nagrodę wprowadzono do służewieckiego programu w sezonie 2010 i jej pierwszą edycję wygrał kraśnieński CHARRO, który w Derby nie odegrał roli. Jego los w walce o Błękitną Wstęgę podzielił w kolejnym roku MYTH OF MALHAM (FR), a prawo serii zadziałało również w przypadku SPECIAL MOTIVATION (GB), która zwyciężyła w Memoriale Jerzego Jednaszewskiego w 2012 roku. ESPADON, który pokonał rówieśników w sezonie 2013, w Derby finiszował piąty, a jego rezultat powtórzył dwa lata później MUSHRAE (IRE). W 2014 roku zwyciężył HARRY SPIERS (GB), który podobnie jak ubiegłoroczny triumfator – wałach MARYWILL (GB) w Derby nie biegał.

28 maja 2017 roku najlepszym w Memoriale okazał się JAM DUKE (GB) (Duke of Marmalade). W walce o szyję uległ mu UMBERTO CARO (FR) (Stormy River), a trzecie miejsce (3 długości) zajął wymagający silnej jazdy ELUZZAM (FR) (Linda’s Lad). Cała trójka wciąż ma zgłoszenie do Derby.

A termin drugiego skreślenia mija 22 czerwca (czwartek) o godzinie 8.00, kiedy to poznamy ostateczny zapis. Natomiast ten jedyny w swoim rodzaju wyścig zostanie rozegrany na służewieckim torze w niedzielę 2 lipca.

Na zdjęciu: Jerzy Jednaszewski i dosiadany przez Niego derbista z 1965 roku – ogier EPIKUR (Turysta – Epifora po Pilade) hod. SK Golejewko podczas dekoracji po wygranej w Nagrodzie Moskwy na Mitingu KDL w Warszawie (22.08.1965r.).