8 06 2017

PRIX DU JOCKEY CLUB


Po raz pierwszy francuskie Derby rozegrano w 1836 roku

Kategoria: Na świecie
Napisał: folbluty

Po raz pierwszy francuskie Derby rozegrano w 1836 roku, a począwszy od sezonu 2005 dystans tej klasycznej próby skrócono z 2400 do 2100 metrów.

Na pełnym uroku torze Chantilly do walki stanęło tym razem (4 czerwca) 12 ogierów. Kapitalnym finiszem niemal z końca stawki popisał się faworyzowany BRAMETOT (FR) (Rajsaman – Morning Light po Law Society i Mosella po Surumu) hodowli Jorge Cardemil de Rurange, który w samym słupie złapał (krótki łeb) ogiera WALDGEIST (Galileo – Waldlerche po Monsun i Waldmark po Mark of Esteem).

Zwycięzcę, podobnie jak triumfującego przed rokiem ALMANZORA (Wootton Bassett – Darkova po Maria’s Moon), trenuje Jean-Claude Rouget, a tak jak we wszystkich poprzednich startach dosiadał go włoski dżokej Cristiano Demuro.

Brametot dwulatkiem biegał 4 razy, wygrywając trzykrotnie  - na dystansach 1200m, 1500m i 1600m (Grand Criterium de Bordeaux Listed), a raz kończył drugi (na milę w Criterium du Fonds Europeen de L'Elevage Listed). W tym sezonie zwyciężył w przygotowawczym Prix de Fontainebleau G3 1600m  w Chantilly (gonitwę tę wygrał również jego ojciec) oraz w klasyku – Poule d’Essai des Poulains G1 w Deauville, gdzie również popisał się kapitalnym finiszem na ostatnich 400 metrach.

Ma zatem w dorobku już dwa z trzech trofeów, składających się na Potrójną Koronę, którą nad Sekwaną zamyka Grand Prix de Paris (dawniej zaś francuski odpowiednik St. Leger - Prix Royal Oak). A dotychczas skompletowały ją tylko dwa konie: kasztanowaty ZUT (Flageolet – Regalia po Stockwell) w 1879 roku i 20 lat później gniady PERTH (War Dance – Primrose Dame po Barcaldine).

Ostatnim koniem, który może pochwalić się dublą: Poule d’Essai des Poulains – Prix du Jockey Club zdobytą w 2010 roku jest zinbredowany 3x3 na og.Machiavellian - kasztanowaty Lope de Vega (Shamardal – Lady Vettori po Vettori).

Brametot pochodzi z premierowej stawki po dobrej klasy milerze – og.Rajsaman (Linamix – Rose Quartz po Lammtarra), a jego matka jest półsiostrą ogiera MONSUN (Königsstuhl), który jest także ojcem matki drugiego na celowniku Waldgeist’a.

Na zdjęciu okładka programu wyścigowego z Prix du Jockey Club z 1996 roku.