16 06 2017

HAMMAMET PROGRESUJE


Czteroletni ogier Hammamet po raz trzeci wystartował we Francji i ponownie poprawił swój wynik.

Kategoria: Dobre, bo polskie
Napisał: folbluty

Czteroletni ogier Hammamet (Belenus – Hamada po Great Lakes) hodowli SK Krasne po raz trzeci wystartował we Francji i ponownie poprawił swój wynik. W grudniowym debiucie był piąty (Hammamet – udany debiut), a na początku stycznia trzeci (Hammamet we Francji). Teraz (16 czerwca) biegał na torze w Tuluzie i w wyścigu płotowym (3500m) zajął miejsce drugie. Na dobrej bieżni (w skali 3,0) o 3 ½ długości zwyciężył pod wagą 68,5kg BALLING ROI (po Ballingarry) w czasie 4’11.35”. Hammameta trenuje Guillaume Macaire, a dosiadał go tym razem Bertrand Lestrade (68,5kg). Biegało 6 koni czteroletnich, a suma francuskich wygranych (2016-17) zinbredowanego 5x4 na ogiera Northern Dancer Hammameta to 11.050 EUR.

Jego matka – HAMADA biegała 2-4 letnią na Słowacji i wygrywała trzykrotnie. Babka – HOLLY (po San Vicente), która z powodzeniem brała udział we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego, do startu nie wyszła, ale jest półsiostrą dzielnej HETMANKI (Dixieland). Ta z kolei wygrała 3 gonitwy w tym Nagrodę SK Krasne i Próbną, a ponadto kończyła druga w Dorpata, Dakoty i Cardei oraz trzecia w Soliny i Criterium, a także czwarta w Oaks. W stadzie (w Strzegomiu) Hetmanka dała ogiery: HRABIA (Who Knows) – dwulatkiem sięgnął po Nagrodę Przychówku, był drugi w Mokotowskiej i trzeci w Dakoty, a także HRABIA PAN (Baby Bid) - zdobywca płotowych Nagród Bojgarda i 1.Dywizji Kawalerii Wojska Polskiego. Talent skokowy zademonstrował również trzeci z synów Hetmanki – HETMAN POLNY (Alhijaz), który sześciokrotnie zwyciężał „na przeszkodach” w czeskim Moście.

Czwarta matka Hammameta – HECA (Lincoln) wygrała 5 razy, w tym w Nagrodach Próbnej, Cardei i Mosznej. Na Mityngu KDL w Warszawie w 1988 roku była druga do Świtezianki w Nagrodzie Sofii, a ponadto mijała celownik trzecia w Criterium oraz czwarta w Przedświta i Rzeki Wisły. Piąta matka – urodzona w 1972 roku HESJA (River Chanter – Hurysa po Dorpat) należała do czołówki dwulatków swojego rocznika – odniosła sukces w Efforty, w Ministerstwa Rolnictwa finiszowała druga, a trzylatką była trzecia w Nagrodzie Driady (Krasne). Jej półsiostra HIPPIKA (Dakota) zwyciężyła w Cardei i była trzecia w Wiosennej oraz czwarta w Iwna.

Z rodziny włoskiej klaczy HYBLA (Cavaliere d’Arpino – Huanguelen po Blenheim), z której pochodzi również prezentowany niedawno na naszej stronie HARACZ, oprócz utalentowanych i utytułowanych wyścigowców, wywodzi się cały szereg dzielnych koni sportowych, odnoszących sukcesy w WKKW. Wystarczy wymienić półrodzeństwo Halawa (Solali – Hańcza po Malmo) – Hazard (Revlon Boy), czy inne półrodzeństwo: Hortensja (Kadyks – Huerta po Hexton) – Hangar (Dorpat), a także takie konie jak: Huncwot (Conor Pass – Huanita po Antiquarian), Hajdamak (Saragan – Hesja po River Chanter) i Huragan (Meautry – Hurysa po Dorpat).

Sprowadzona do Polski z Niemiec w 1946 roku, zinbredowana 4x5x5 na legendarnego stayera i wyśmienitego reproduktora - ogiera St. Simon i 4x5 na świetnego zwycięzcę m.in. 2000 Guineas - ogiera Cyllene, HYBLA założyła rodzinę w Golejewku, gdzie przedłużyły ją córka Hulanka (Magnat) i wnuczka Hulda (Rapace). Półbratem Hulanki był jeden z najlepszych stiplerów lat 50-tych, zwycięzca przeszkodowej Wielkiej Bałtyckiej w Sopocie - HADRIAN (San II), którego sylwetkę przypomniano na stronie http://www.zmdom.com.pl/nowosci.nowosc.409.510.html Inna córka Hybli - HEKLA (Aquino) trafiła do SK Strzegom i to dzięki niej rodzina się bardzo rozrosła. Obecnie, według stanu z 2015 roku, w krajowej hodowli czynnych jest sześć przedstawicielek tej linii zeńskiej.

A na wyścigowej bieżni, Derby w Warszawie (1962-63) wygrywali golejewskiej hodowli bracia HUMBUGHUBERT (De Corte – Hulda po Rapace i Hulanka po Magnat i Hybla po Cavaliere d’Arpino). Drugi w tego duetu  rozstrzygnął również na swoją korzyść Nagrody Iwna i Prezesa Rady Ministrów, a niepokonanym czempionem dwulatków sezonu 1998 został strzegomski Hipokrates (Alywar – Hipoteza po Conor Pass) - Ministra Rolnictwa, Mokotowska. Jego krajan - siwy Heady Bid (Baby Bid – Herrera po Dakota i Horpyna po Antiquarian i Hurysa po Dorpat) w 1995 roku był pierwszy na celowniku Nagrody Prezesa Rady Ministrów, a Helsingfors (Maciek – Hekla po Aquino i Hybla) (w 1961 roku) i Hefajstos (Torpid – Hetera po Sygnet i Hekla)(w 1975 roku) zwyciężały w Mokotowskiej.

Klasyczną Nagrodę Rulera zdobyły HARACZ (w sezonie 1965) i w 2006 roku HIPOLINER (Belenus – Hipozetta po Who Knows i Hipoteza po Conor Pass i Hippika po Dakota i Hurysa), który wygrał również Wielką Warszawską (2009) oraz trzykrotnie Nagrodę Prezesa Totalizatora Sportowego (2007-08 i 2010), a ponadto dwukrotnie (2006 i 2009) został ogłoszony „Koniem Roku”.

A niedawno wyjątkowo dzielny na torze HIPOLINER został własnością Stadniny Koni w Jaroszówce, gdzie zajął boks czołowego. Jego dotychczasowe potomstwo (ze SK Awajki) niemal w komplecie trafiło do Kazachstanu, gdzie cieszy się dobrą opinią i dużym wzięciem.

Na zdjęciu: Summer silks.