6 07 2017

DERBY GALA 2017


Punktem kulminacyjnym sezonu wiosennego była jubileuszowa, dziesiąta już Derby Gala.

Kategoria: W kraju
Napisał: folbluty

Punktem kulminacyjnym sezonu wiosennego była jubileuszowa, dziesiąta już Derby Gala (niedziela, 2 lipca), w której bogatym programie znalazły się aż trzy pozagrupowe wyścigi najwyższej kategorii, a także: Nagroda Novary dla trzyletnich klaczy szykowanych do Oaks, Próbna dla dwulatków krajowej hodowli, dwa handikapy i dwa starcia grupowe. W akcji zobaczyliśmy 83 konie pełnej krwi wszystkich grup wiekowych i specjalności dystansowych. Dopisała pogoda, a wyremontowana trybuna honorowa zachwycała licznie przybyłych gości.

Błękitnej Wstęgi Czar

Po drugim skreśleniu na liście potencjalnych zwycięzców Derby zostało 18 koni, w tym 3 klacze, ale na padoku w pierwszą niedzielę lipca zabrakło kontuzjowanego Polish Spirit. Publiczność faworyzowała ogiera BUSH BRAVE (IRE)(po Bushranger), a za jego głównego oponenta uważany był VELNELIS (IRE) (po Harbour Watch). Wyścig pokazał, że nadzieje wielu właścicieli i trenerów na to, że w rywalizacji o Błękitną Wstęgę to właśnie im dopisze szczęście i że to ono zdecyduje o wyniku, okazały się płonne. Racje mieli natomiast kibice, ufając talentowi i formie, jakie w najważniejszych próbach przed Derby zademonstrowali ich faworyci.

Po interesującej, emocjonującej i dość surowej jak na stan bieżni (elastyczna, 3,6) rozgrywce w dystansie, na finiszowej prostej byliśmy świadkami… „teatru jednego aktora”. Trenowany przez Wojciecha Olkowskiego BUSH BRAVE - startujący w barwach Dariusza Jaskólskiego - zwyciężył dowolnie o 10 długości!

Zinbredowany 5x4x5 na ogiera Northern Dancer bohater jest synem rezydującego aktualnie w Turcji reproduktora, który na Wyspach w stadzie odniósł umiarkowany, komercyjny sukces. Urodzony 21 marca BUSH BRAVE kosztował roczniakiem 1.800 EUR. Okazał się być koniem szybkim, wcześnie dojrzałym (dwulatkiem debiutował już 3 lipca, nota bene podczas Derby Gali 2016) i wszechstronnym, a przy tym zdrowym, co wraz z doświadczeniem, niezbędnym w rywalizacji na najwyższym szczeblu, przyniosło wymarzony sukces.

Dwulatkiem, po stylowej wygranej w II grupie na 1000m (pokonał m.in. takie konie jak Blue Connoisseur, Tango Turf i Mona Kerbili), równie łatwo zdobył szarfę Dorpata (1200m). W Nagrodzie Dakoty kończył blisko trzeci (za Jules’s Dream i Kazarozą), a w Przychówku minął celownik drugi za ogierem Jules’s Dream. Sezon 2016 zamknął Bush Brave kapitalną (dowolnie o 13 długości! od Jules’s Dream i Velnelis) wygraną w Mokotowskiej, co dało mu tytuł „Zimowego faworyta na Derby”. Z powodzeniem dosiadali go różni dżokeje – Piotr Krowicki, Szczepan Mazur i Martin Srnec, ale to Tomaš Lukašek został wybrany na jego stałego tegorocznego partnera i zwyciężył w klasycznej Nagrodzie Rulera, a w głównym Derby trialu – Iwna kończył drugi.

Dublą Mokotowska – Derby w powojennej historii mogą pochwalić się tak dzielne ogiery, jak golejewskie De Corte, Hippiasz, Atarax, Trabant, Erotyk, Kadyks i Korab, kozienickie Czerkies i Skunks, Dżesmin Mariana Pokrywki oraz urodzony w Irlandii Va Bank. Co ważne Bush Brave zachowuje szansę na Potrójną Koronę, którą z wymienionych wyżej koni udało się zdobyć jedynie Czerkiesowi, Dżesminowi i Va Bankowi (De Corte nie miał takiej szansy, bo w 1954 roku nie rozegrano Nagrody Rulera).

Nieduży (zaledwie 160 cm w kłębie)  derbista imponuje długą, energiczną i efektywną akcją. Najlepiej czuje się na zdecydowanie elastycznej bieżni, ale w jego przypadku stan toru zdaje się nie mieć aż tak dużego znaczenia. Po sezonie wiosennym jest bezapelacyjnym liderem dość przeciętnego przyznać trzeba rocznika - podobnie rzeczy się miały w dwóch poprzednich sezonach (Va Bank i Caccini bardzo wyraźnie przewyższały rówieśników talentem).

Niespodzianką nie była również druga lokata rzetelnego i solidnie prezentującego się w tej części sezonu Velnelisa, natomiast kolejne miejsca zajęły konie, którym przyznawano mniejsze szanse. Trzeci kończył golejewski KURIER (Nowogródek – Koronacja po Belenus) – jedyny, obok derbisty, który potrafił wyraźnie poprawić pozycję na finiszu. Z szóstki przedstawicieli krajowej hodowli tylko on wyszedł z tarczą z rywalizacji z importami. Czwarty minął celownik lider Velnelisa – Largo Forte (GB)(po Rip Van Winkle), a piąta kończyła najlepsza z klaczy – Mona Kerbili (FR) (po No Risk At All).

Szczęścia łut…

… zdecydował natomiast o wygranej w Nagrodzie Prezesa Totalizatora Sportowego. Absolutny faworyt, zinbredowany 5x4x5 na ogiera Northern Dancer 4-letni CACCINI (FR)(po American Post) w zaciętej walce, ledwie o krótki łeb, pokonał delikatną, imponującą spokojem, formą i nieustępliwością 4-letnią SILVERĘ (GB)(po Sinndar). Trzeci z większą stratą minął celownik ich rówieśnik - dzielny NEO (Ecosse – Nowa Nadzieja po Jape) hodowli Kishore Mirpuri, a piąte miejsce zajęła druga w 7-konnej stawce przedstawicielka krajowej hodowli – ubiegłoroczna oaksistka IRON BELLE (FR)(Belenus – Infamia po Tempelwächter), startująca w barwach swojej hodowczyni Joanny Traki.

Memoriał Fryderka Jurjewicza

Milerski wyścig porównawczy pokazał, że trzylatkom o tej porze roku nie jest łatwo w starciu ze starą gwardią. Jedyny przedstawiciel młodzieży – MOURTAJEZ (IRE)(po Holy Roman Emperor) nie odegrał roli i w 9-konnej stawce kończył ósmy. Zwyciężył zinbredowany 5x4x6x5 na ogiera Northern Dancer 5-letni KOKSHE (IRE)(po Windsor Knot), wzorowo przeprowadzony przez dżokeja Wiaczesława Szymczuka. Dobrą dyspozycję z Nagrody Haracza potwierdził drugi na celowniku SZAMET (Roulette – Szata po Alywar). Wychowanek SK Widzów – Anna Tyszko okazał się lepszy od swojego rówieśnika MODRASZKA (FR)(po Dr Fong) i faworyzowanego 7-letniego ogiera EMPEROR AJEEZ (IRE)(po Holy Roman Emperor). Ostatnie premiowane miejsce wywalczył 4-letni moszniański DACOSSE (Ecosse – Dawtony po Greinton).

Sprawdzian przed Oaks

Nagrodę Novary w swoim ulubionym stylu (prowadząc od startu) wygrała kupiona na aukcji w Baden-Baden za 30.000 EUR FURIA (GER)(po Campanologist), która łatwo wyprzedziła cztery klacze polskiej hodowli: Circle Centurię (Ecosse), Opuncję (Da Xian), Almenar (Ecosse) i Tebirę (Ecosse). Zwyciężczyni niosła wagę 57kg, podczas gdy jej oponentki odpowiednio: 56, 59, 56 i 60 kilogramów.

Nagroda Liry zapowiada się interesująco, bo na jej starcie staną najprawdopodobniej uczestniczki Derby (Mona Kerbili, Greshnitsia i Shantaram), a być może także ubiegłoroczna liderka rankingu, pauzująca od Wiosennej Jagienka. Nie trzeba chyba dodawać, że niepokonana w czterech tegorocznych wyjściach Furia jest zinbredowana 5x4x6 na ogiera… Northern Dancer.

Pierwsze próby

Rozpoczęła się rywalizacja najmłodszego rocznika poddawanego wyścigowej próbie dzielności. W rozegranych dotychczas czterech gonitwach dla dwulatków zobaczyliśmy 28 koni, w tym między innymi potomstwo debiutujących reproduktorów (Calming Influence, Alandi, Camill), ale z ocenami warto poczekać. W dniu Derby Próbną wygrał ISTAMBUŁ (Nowogródek – Isla po Belenus) hodowli SK Golejewko, a II grupę syn og.Arcano – CHILL GIOFFRY (IRE).

Derby Gala nie przyniosła wielkich niespodzianek. Główne gonitwy zakończyły się zwycięstwami faworytów, a patrząc w ich rodowody, okazało się po raz kolejny, że wpływ ogiera Northern Dancer (CAN) (Nearctic – Natalma po Native Dancer) na światową hodowlę i wyścigi koni pełnej krwi, w tym także naszą, jest niepodważalny i wciąż wielce znaczący.

Zdjęcie Paweł Gocłowski.